SPORT 9 aprilie 2019

La Brașov, a avut loc un Campionat Mondial de hochei feminin

de Covasna Media | 633 vizualizări
Sursa foto - Facebook @romanianicehockey

Victorie în prelungiri pentru tricolore în ultimul meci de pe patinoarul Olimpic Brașov în cadrul grupei B a Campionatului Mondial de Hochei pe Gheață Feminin, Divizia II. Având nevoie de un succes la două goluri în partida cu Turcia, selecționata României a fost aproape de a-și atinge obiectivul după ce conducea cu 4:3 în ultima treime a meciului cu cel de-al doilea gol reușit de Voicu, însă o fază de atac în care după un șut al fetelor noastre pucul a ricoșat pentru un contraatac al turcoaicelor a readus egalitatea.

În repriza suplimentară Csiszer a înscris golul ce a adus prima victorie a fetelor noastre, dar cele două puncte acumulate nu le sunt de folos. Terminând pe ultimul loc acest turneu, ele vor evolua anul viitor în turneul de calificare pentru a putea evolua în Grupa B, ceea ce echivalează cu o retrogradare. Formația Taiwan-ului a terminat neînvinsă competiția și va juca în 2020 în Grupa A a Diviziei II.