SPORT 24 aprilie 2019

KSE Tg. Secuiesc a pierdut la Buzău

de Covasna Media | 778 vizualizări

Gol senzațional marcat de portarul Pașcaniului

În week-end-ul trecut, au avut loc meciurile contând pentru etapa de Liga a III-a la fotbal, Seria I. KSE Tg. Secuiesc a fost învinsă categoric în deplasare, de Metalul Buzău, cu scorul de 4-1.

Iată rezultatele și marcatorii:

CSM Paşcani - Şomuz Fălticeni   2-2

Giani Unghianu (18), Andrei Firan (90+1) / Lucian Luchian (35), Cătălin Pascal (90+4)

Sporting Lieşti stă.

CSM Râmnicu Sărat - SCM Gloria Buzău   1-1

Dorin Burlacu (37) / Marius Drăguţ (26)

ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ - Bucovina Rădăuţi   0-1

Liviu Busuioc (58)

Sănătatea Darabani - FC Botoşani 2   1-4

Adrian Ghiorghiciuc (67) / Marian Chica-Roşă (24, 90+2), Bogdan Melinte (60), Alexandru Piftor (86 - pen.)

Ştiinţa Miroslava - CSM Focşani   0-1

Andrei Sterian (6)

Suporter Club Oţelul Galaţi - Foresta Suceava   1-3

Andrei Antohi (63) / Paul Mateciuc (21), Andrei Pavel (82), Ionuţ Artenie (90)

Metalul Buzău - KSE Târgu Secuiesc   4-1

Dan Stan (47), Vasilică Mihăeş (77), Cătălin Bardaş (83), Ionuţ Radu (90+3) / Zsombor Veress (86)

8

Al treilea eșalon fotbalistic național, propune un spectacol la scenă deschisă. În ultima rundă, în seria I, Șomuz Fălticeni și CSM Pașcani au remizat, 2-2. Golul egalizator al oaspeților a fost marcat în al doilea minut de prelungiri de către portarul Cătălin Pascal, care a ieșit dintre buturi și a trimis, de la 40 de metri, din lovitură liberă, direct în poarta adversă. (Faza poate fi vazuta aici).

CSM Pașcani se află pe locul 8 al clasamentului, cu un total de 22 de puncte. Această fază vine după cea de acum două etape, când la derby-ul din seria a V-a, ACS Comuna Recea – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-4, portarul gazdelor, Bota, a executat cu fentă un penalty, pasând unui coechipier după model barcelonez Messi – Suarez. Antrenorul principal al celor de la Miercurea Ciuc este Valentin Suciu, fostul tehnician de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe.

Fotbalul mic are, desigur, parfumul său aparte, iar astfel de faze ne bucură peste măsură.