SPORT 13 martie 2023

KSE Târgu Secuiesc a câștigat în Liga Națională de Baschet Feminin

de Marius Raczek | 440 vizualizări

În etapa a 21-a din Liga Națională de Baschet Feminin, KSE Târgu Secuiesc și-a fructificat avantajul terenului propriu și a câștigat partida cu CSTBv CSU Olimpia Brașov.

Echipa pregătită de Ljubomir Kolarevic și Farkas Alpar nu a avut o partidă ușoară, deși la final KSE Târgu Secuiesc s-a impus cu rezultatul de 80-67 (23-14, 18-29, 20-9, 19-15). CSTBv CSU Olimpia Brașov a făcut un sfert secund foarte bun și la pauză avea avantaj, 43-41, dar covăsnencele au revenit pentru o victorie la 13 puncte. Principalele marcatoare au fost: Mitrovic, Corda (ambele cu câte 22 de puncte), Wilson (10 puncte) și Hawks (8 puncte). Milica Mitrovic (22 de puncte, 12 recuperări, 3 pase decisive) și Ines Corda (22 de puncte, 6 recuperări, 7 pase decisive) au fost desemnate ca jucătoarele partidei.

În Liga Națională de Baschet Feminin urmează ultima etapă a sezonului regulat, în care este programat derbyul Sepsi-SIC-FCC Baschet UAV Arad, KSE Târgu Secuiesc având o deplasare la CSM Alexandria.