SPORT 10 decembrie 2019

Înotătoarea Váncsa Fruzsina-Ilka, medaliată cu bronz

de Covasna Media | 1820 vizualizări

A.C.S. CIPRIAN Sfântu Gheorghe a participat la Cupa Moș Hyperion,  care a avut loc la Brașov, în perioada 7 –8 decembrie 2019.

La concursul de înot, destinat copiilor de 4-11 ani, au fost prezenţi 380 de copii de la 22 de cluburi din țară: Baia Mare, Brașov, București, Constanța, Făgăraș, Iași, Miercurea Ciuc, Pitești, Ploiești, Târgu Mureș, Suceava și Sfântu Gheorghe.

Cele mai bune rezultate ale înotătorilor ACS Ciprian Sfântu Gheorghe sunt:

Subțirelu Maria Anastasia (6 ani) s-a clasat pe locul IX în proba 50m spate cu timpul 1’10”85;

Váncsa Fruzsina Ilka (9 ani) a obținut medalia de bronz în proba de 200m mixt cu timpul 3’17”18, locul V în probele 50m liber cu timpul 36”67, 100m spate cu timpul 1’31”18 și 100m liber cu timpul 1’22”94, locul VII în proba 50m spate cu timpul 42”77;

Ghican Teodora Claudia (9 ani) s-a clasat pe locul IV în proba 50m bras cu timpul 48”37;

László Matteo (10 ani) s-a clasat pe locul V în proba 50m spate cu timpul 43”36 și locul VII în proba 100m liber cu timpul 1’ 26”39;

Gáll Tamara (10 ani) s-a clasat pe locul X în proba 200m mixt cu timpul 4’11”49;

Tudorel Maya (11 ani) locul VIII în probele: 200m mixt cu timpul 3’39”56, 100m spate cu timpul 1’42”37 și locul IX în probele 50m bras cu timpul 48”84, 100m liber cu timpul 1’28”45.

„Sunt mulţumit de evoluţia sportivilor şi de  performanţele lor, ei arătând un progres real prin timpii obținuți, lucru care ne dă speranţe pentru viitor. Pe această cale doresc să le mulţumesc părinţilor, care şi-au susţinut în tot acest timp copiii, pentru răbdarea şi înţelegerea de care au dat dovadă, şi nu în ultimul rând copiilor, deoarece fără dăruirea, efortul şi perseverenţa lor, Sfântu Gheorghe nu ar fi avut performanţele obţinute de aceşti copii minunaţi”, a declarat  antrenorul Ciprian Grosu.