SPORT 23 septembrie 2017

(Update) Înfrângere nemeritată pentru Sepsi OSK

de Observatorul de Covasna | 1958 vizualizări

Ghinioanele par să se țină scai de echipa de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe care a pierdut partida din etapa a 12-a a Ligii I. Formația noastră s-a deplasat pe terenul sintetic al Concordiei Chiajna, unde a fost învinsă cu 2-1 (1-1).

Golul lui Fülöp, din minutul 18, ne-a dat speranțe. Acesta a finalizat cu un șut imparabil, după o acțiune purtată în viteză de Hadnagy pe aripa dreaptă. Căpitanul nostru a centrat ideal, iar Fülöp a înscris.

În minutul 34 însă, ilfovenii au reușit să restabilească egalitatea, după o fază suspectă de ofsaid. Bawab a centrat din stânga, iar Batin, nemarcat în careul mic, a împins mingea în poartă. Reluările TV au demonstrat însă că Batin era, în momentul pasei, ceva mai avansat decât linia fundașilor noștri.

Sepsi OSK a jucat bine, și-a creat ocazii și a anihilat cu relativă ușurință punctele forte ale Concordiei. Șansa însă, în această seară, ne-a lipsit totalmente. Au existat două faze la care jucătorii noștri au solicitat lovituri de pedeapsă. La una considerăm că nu a fost nimic, Patrick Petre alunecând la marginea laterală a careului, lângă Marc. Același fundaș central al Chiajnei, Marc, a oprit cu mâna o minge șutată de Hadnagy, din poziție centrală. Faza este interpretabilă, însă dacă arbitrii nu prea au trecut pe terenul de fotbal este greu să își dea seama de intenția șmecherească a lui Marc de a plasa, aparent nevinovat, palma pe direcția șutului. Chiar dacă mingea a venit de la mică distanță, opinăm că șutul lui Hadnagy a fost blocat incorect.

S-a ales praful în minutele de prelungiri, atunci când Oroş nu a putut să degajeze, a alunecat iar mingea i-a căzut pe cap. A beneficiat oportunistul Bumba care s-a trezit singur cu mingea în fața portarului Fejér, înscriind astfel un nesperat gol victorios.

Meciul a fost unul de 6 puncte, Concordia Chiajna fiind una dintre principalele contracandidate la evitarea retrogradării. Ilfovenii au ajuns acum la 8 puncte și ne răsuflă în ceafă, fiind la doar două lungimi distanță în spatele nostru. În plus, Concordia Chiajna are și un meci mai puțin, restanța cu Dinamo București.

Sepsi OSK rămâne pe un loc salvator, 11, cu 10 puncte, însă s-a pierdut teren important în ultimele etape, cu puncte cedate mult prea ușor.

Antrenorul Valentin Suciu a folosit următoarea formulă:

Fejér - Burlacu, Ursu, Oroş, Grecu - Ghinga, Petrovikj -  Astafei, Fülöp, Petre - Hadnagy. Au mai intrat: Huiban, Nikolic și Dima.

Clasamentul Ligii I, înaintea meciurilor de duminică şi luni aparţinând acestei etape:

3

Ce nu este de bun augur pentru Sepsi OSK, este faptul că a pierdut două partide din trei, contra echipelor clasate sub ea. A cedat la Mediaş şi la Chiajna, contracandidate directe la evitarea retrogradării. Trebuie, deci, ca fotbaliştii noştri să înveţe din greşeli şi la celelalte trei meciuri, inclusiv cele de play-out, contra unor echipe din zona noastră, să aibă o altă abordare.

Eventuala scuză a noutăţii terenului sintetic pe care s-a desfăşurat meciul de la Chiajna nu stă în picioare, deoarece echipa s-a antrenat înaintea acestei deplasări pe o astfel de suprafaţă, la Tărlungeni.

Turul sezonului regulat din Liga I se va încheia la finele acestei săptămâni, când formaţia noastră întâlneşte pe FCSB, duminică, 1 octombrie, de la ora 21:00.