SPORT 11 februarie 2018

Înfrângere la limită în Bănie

de Covasna Media | 1371 vizualizări

Sepsi OSK Sf. Gheorghe a pierdut la limită, 1-0 (0-0), pe terenul celor de la Universitatea Craiova, într-un meci contând pentru etala a 24-a a Ligii I Betano la fotbal.

Formația noastră a jucat bine și a ținut în șah valoroasa parteneră de întrecere. Covăsnenii au avut prima șansă să deschidă scorul, în minutul 11, când Filipe Oliveira a șutat spre vinclu, dar parada goal-keeper-ului oltean a fost salvatoare. Obsivac a reluat, nemarcat, de la 8 metri cu capul însă portarul Mitrovic a apărat, în minutul 12, când s-a consemnat o altă oportunitate uriașă a echipei noastre.

Oltenii au stăpânit însă centrul terenului și și-au creat ocazii mai multe, formația noastră mărginindu-se, mai ales, la faze rapide de contraatac. Până la pauză, dominarea teritorială a gazdelor nu s-a fructificat și pe tabela de marcaj, astfel că la cabine s-a intrat cu un rezultat alb.

În partea a doua oltenii, impulsionați de 20.000 de suporteri frenetici, care au fost în tribune, au apăsat pedala de accelerație. Au apărut și unele greșeli individuale ale fundașilor noștri centrali, atât Viera cât și Obsivac făcându-se vinovați de ocazii ale amfitrionilor.

Unicul gol al meciului a fost marcat de către brazilianul Gustavo Vagenin, care a executat o lovitură liberă de la 35 de metri lateral stânga. Despre această fază fixă, care până la urmă a decis câștigătoarea, dorim să facem câteva considerații. În preajma balonului s-a aflat și Mitriță, fapt care, probabil, l-a indus în eroare pe portarul nostru, Rîmniceanu. Intenția acestuia a fost să plece spre colțul scurt, dar șutul sud-americanului l-a prins pe picior greșit. Rîmniceanu a fost și mascat de coechipieri, iar balonul, care a trecut prin zid, a mușcat bara pe colțul lung înainte de a pătrunde în plasă. Execuția lui Gustavo a fost de foarte bună calitate, șutul cu latul luând pământul în careul mic.

Sepsi a mai avut câteva zvâcniri, însă insuficient pentru egalare. Filipe Oliveira a avut o șansă, pe extrema dreaptă, însă a fost blocat la timp de portar, ieșit în întâmpinare.

Spre final, oltenii au avut un penalty neacordat, la o piedică a lui Viera asupra lui Bărbuț.

Echipele de start:

CRAIOVA: Mitrovic - Popa, Kelic, Tiago Ferreira - Martic, Mateiu, Zlatinski, Briceag - Gustavo, Mitriţă, Băluţă

Rezerve: Calancea, Screciu, Roman, Bic, Dimitrov, Burlacu, Bărbuţ

Antrenor: Devis Mangia

SEPSI: Rîmniceanu - Dalmau, Viera, Obisevac, Sato - Gorrin, Petrovikj - Oliveira, Tandia, Hamed – Kuku

Rezerve: Niczuly, Ursu, Hadnagy, Dima, Chiriţă, Fülöp

Antrenor: Eugen Neagoe

În ciuda eșecului, se poate afirma însă că Sepsi OSK este o echipă competitivă, cu pretenții, iar chimia dintre fotbaliști începe să fie un atu.

Important a fost și că echipele contracandidate, din subsolul clasamentului, au pierdut. Juventus București a cedat cu scorul de 1-0 acasă, la Ploiești, în fața celor de la Viitorul Constanța, iar Gaz Metan Mediaș a fost învinsă la Giurgiu, de Astra, cu 4-3.