SPORT 24 ianuarie 2012

Horia Tecău şi Robert Lindstedt sunt în semifinale la Australian Open!

de Covasna Media | 573 vizualizări

Robert Lindstedt şi Horia Tecău au reuşit să se califice în semifinalele Australian Open, la doar cea de-a doua participare în această pereche la turneu.

Perechea formată din Robert Lindstedt şi Horia Tecău a dispus în sferturi de americanii Scott Lipsky şi Rajeev Ram, favoriţi numărul 13 al competiţiei, cu scorul de 6-4, 6-4. Meciul a durat o oră şi 16 minute, iar Horia şi partenerul său au salvat trei mingi de break în primul set, după care s-au concentrat şi au trecut în semifinale, acolo unde îi vor întâlni pe învigătorii dintre fraţii Bryan şi polonezii Mariusz Fyrstenberg şi Marcin Matkowski. Horia şi partenerul său au fost finalişti în ultimii doi ani la Wimbledon.

Begu şi Niculescu s-au oprit în sferturi

Perechea 100% românească de pe tabloul feminin, Irina Begu - Monica Niculescu, a pierdut în sferturi la rusoaicele Svetlana Kuznetsova-Vera Zvonareva, scor 7-5, 6-3. În ciuda faptului că s-au zbătut foarte mult, drumul lung al româncelor s-a oprit aici.