SPORT 2 iunie 2015

Horia Tecău ajunge în semifinalele de dublu de la Roland Garros

de Covasna Media | 559 vizualizări

Perechea formată din Horia Tecău şi Jean Julien Rojer s-a calificat în semifinalele turneului de dublu de la Roland Garros.

Cei doi i-au învins în două seturi pe Vasek Pospisil /Jack Sock (Canada/SUA), cu 6-3, 6-3, după un meci întins pe durata a 65 de minute. Câte un break a făcut diferenţa în fiecare dintre cele două seturi, deşi în setul al doilea Tecău şi-a pierdut serviciul chiar în debut. Cei doi au revenit imediat şi au egalat scorul (1-1), după care au preluat controlul meciului şi s-au impus fără prea mari probleme.

În semifinale, Tecău şi Rojer îi vor întâlni pe Ivan Dodig/Marcelo Melo (Croaţia/Brazilia), în timp ce în cealaltă semifinală se vor duela perechile formate din americanii Bob şi Mike Bryan, respectiv italienii Simone Bolelli/Fabio Fognini.

Tecău este calificat şi în semifinalele turneului de dublu mixt alături de Katarina Srebotnik.