SPORT 22 decembrie 2017

Gala Sportului Covăsnean s-a bucurat de un real succes

de Covasna Media | 851 vizualizări

La Sala ”Szabo Kati” din Sf. Gheorghe a avut loc tradiționala Gală a Sportului Covăsnean, organizată în fiecare an. Pentru buna desfășurare a acestui eveniment deosebit au conlucrat CSM Sf. Gheorghe și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Covasna, la această colaborare luând parte și alte autorități locale și județene.

Ierarhia s-a întocmit în conformitate cu normele metodologice ale Ministerului Tineretului și Sportului, fiecare performanță fiind punctată după o anumită grilă.

Primii 10 sportivi ai județului Covasna pe anul 2017

1. Incze Kriszta, lupte libere - CSM Sf.Gheorghe - 155 p       

CM  loc 7                                                        

 CE S loc 5                                                   

 CE U23 loc III                                                          

 Jocurile Francofone loc III                                             

 Cupa Europei loc II                                                 

 CN S loc I                                                                                                                                        

 CN U23 loc I                                                                                                                                           

 Cupa Romaniei S loc I

2. Kisgyörgy Magor, karate- Shoto-Team Sf. Gheorghe  - 109,5 p

CM WKF Kumite loc III                                                       

shobu ippon-kumite loc III                                                    

CE shobu ippon kumite loc I

WKF  kumite loc II                                                   

CN shotokan kumite loc I                                                    

CN de karate Shotokan Sambon Shobu loc I

CN interstiluri loc III                                                            

Cupa Romaniei Karate Shotokan loc I

3. Lașcu Vlad, ju jitsu – CSM Sf. Gheorghe - 55 p

CM J1 loc 5                                                                  

CE      loc II                                                     

CB ne waza loc I                                                        

CB fighting loc III                                                       

CN T fighting loc I                                                     

CN J1 figthing loc I                                                   

CN J1 ne waza loc I                                                          

Cupa Romaniei J (la autoapărare) fighting loc I

ne waza loc I                                                                        

ne waza loc I                                                           

Cupa Romaniei fighting loc I                                                        

Cupa Romaniei ne waza loc II

4. Daniel Attila, triatlon Tri-Aluta Sf. Gheorghe - 47,5 p

CE S Duatlon pentru S-E loc III                                            

CE T Duatlon pentru S-E  loc I                                         

CE  U23 participare

CE Duatlon-Triatlon Cros participare                                            

CN CrosTriatlon loc II                                                           

CN T  Duatlon loc I

5. Băjenaru Vasilică, ju jitsu- CSM Sf. Gheorghe - 41 p             

CE loc 7                                                           

CB ne waza loc I                                                        

CB fighting loc III                                                     

CN S fighting loc I                                                    

CN S ne waza loc II                                                              

CN S duo show loc I

6. Trofin Cosmin, atletism – CSM Sf. Gheorghe/Steaua - 80 / 2 = 40 p

CE T pista loc 6                                                         

CB S sala loc II                                                           

CB S sala loc III                                                         

CN S sala loc II                                                          

CN T sala loc I                                                            

CN S pista  loc I                                                         

CN T loc I

7.Viktor Ștefan, karting – SKAT-KART Tg. Secuiesc -  30 p

CE participare                                                

CN loc I                                                       

Cupa României loc I

8. Bobocea Claudia, atletism –CSM Sf. Gheorghe/Steaua - 56 / 2 = 28 p

CM pista loc 35                                                           

CE sala loc 16                                               

Universiada loc 11                                                   

CN pista loc I

8. Orbán Norbert, lupte libere – CSM - 28 p

CM J2 loc 12                                                  

CE participare                                                 

CB J2 loc II                                                   

CN J1 loc I                                                    

CN J2 loc I

9. Bartha Eduard, atelaje - 25 p

CM loc 40                                                       

CB loc II                                                          

CN      loc III

10. Sánta Róbert, alpinism escalada Adrenalin  - 22,5 p

CM J loc 71, 79                                               

CE S loc 81                                                     

CE J loc 36                                                     

CB J 2 loc II                                                    

CN S loc III                                                     

CN J 2 loc I

Legendă:

CM – Campionat Mondial - S : seniori                                           

CE – Campionat European - T: tineret                                           

CB – Campionat Balcanic - J  : juniori                                          

CN – Campionat Național

Au primit alte premii individuale:

Paraolimpic - Ciprian Anton

Baschet - Gödri-Părău Annemarie

Fotbal - Hadnagy Attila

Automobilism - Szabó Csongor

Echipe: - SEPSI SIC , baschet fete

loc I Campionatul Național

loc II Cupa Romaniei

- SEPSI OSK, fotbal

promovare în liga I

- CS ELECTRICA, tenis de masă

loc IV Superligă

- CSS Sfantu Gheorghe, baschet fete U 13

loc IV turneul final

Antrenori: Mátéfi Árpád, lupte libere CSM Sf. Gheorghe

Préda Csaba, karate Shoto-Team Sf. Gheorghe

Oltean Petru, ju jitsu CSM Sf. Gheorghe

Daniel Ioan Daniel, triatlon Tri-Aluta Sf. Gheorghe

Angel Valentin, atletism CSM Sf. Gheorghe

Szőcs Károly-Csaba, alpinism escaladă Adrenalin

Zoran Mikes, baschet Sepsi SIC,

Suciu Valentin, Kulcsár László  fotbal, Sepsi OSK

Bende Lajos, Farkas Attila  futsal

Cristian Frisk

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.