SPORT 23 mai 2019

Futsal: KSE Tg. Secuiesc aproape de promovarea în prima ligă

de Covasna Media | 559 vizualizări

În prima manșă a barajului de promovare în Liga I la futsal, la Tg. Secuiesc, KSE Tg. Secuiesc s-a impus cu un categoric 11-1 (1-0) în fața celor de la Clujana Cluj-Napoca. După o primă repriză echilibrată, formația covăsneană s-a dezlănțuit pur și simplu după pauză, încheind meciul cu o diferență neverosimilă, de 10 goluri.

Practic, în acest context, este aproape imposibil ca formația clujeană să recupereze ecartul în partida retur, care va avea loc pe 27 mai, la Cluj-Napoca. Astfel, KSE Tg. Secuiesc se pregătește de revirimentul pe prima scenă a futsalului românesc.

În Liga I, echipa harghiteană Imperial Wet Miercurea Ciuc a câștigat în premieră titlul național. Ciucanii s-au impus cu 4-2 în deplasare, pe terenul celor de la United Galați, în meciul patru al finalei Ligii I. Ei s-au impus la general cu scorul de 3-1.