SPORT 18 decembrie 2017

FC Voluntari – Sepsi OSK Sf. Gheorghe 3-0... neprezentare

de Covasna Media | 868 vizualizări

Ultimul meci al anului pentru Sepsi OSK Sf. Gheorghe, în Liga I la fotbal, a însemnat o înfrângere cu gust amar, pe terenul celor de la FC Voluntari. Ilfovenii s-au impus cu scorul de 3-0 (2-0), victoria lor fiind imposibil de contestat, iar antrenorul a atacat foarte dur proprii jucători după final.

Neagoe: "Am fost o ruşine! Le cer scuze telespectatorilor care au fost chinuiţi de cum am jucat"

După încheierea partidei, Eugen Neagoe, antrenorul Sepsi OSK, a atacat foarte dur proprii jucători și a spus că echipa s-a prezentat rușinos.

"Ce aş putea să vorbesc după asemenea momente? Nici în Liga a treia nu se fac asemenea greşeli. Mi-am pus mari speranţe în această partidă, dar am fost o ruşine, îmi cer eu scuze pentru oamenii care au stat în faţa tv-ului şi au fost chinuiţi de ce arătat Sepsi în această seară.

Dacă ei nu puteau să înscrie, le-o dădeam noi, astfel încât să marcheze. Repet, a fost ruşinos cum ne-am prezentat, iar principalul vinovat sunt eu. Asta pentru că eu am făcut primul <11>", a declarat Neagoe la DigiSport.

El a adăugat că vor fi modificări importante de lot în pauza competițională.

"Vor pleca cel puţin 11-12 jucători, ne strângem mâinile şi ne despărţim. Sper să o facem ca prieteni, dar aşa nu se mai poate. Trebuie să aducem fotbalişti în fiecare compartiment, inclusiv în poartă. Nu putem să continuăm de maniera cum am evoluat în această seară. Dacă va fi nevoie de 12, de 14 jucători, atâţia vom aduce", a mai spus antrenorul echipei din Sfântu Gheorghe.

Cronica meciului

Gazdele au deschis scorul în minutul 19, prin Ivanovici, care a șutat fără replică de la 18 metri, după o mare eroare a lui Damian, care a degajat defectuos, până la adversar, portarul Niczuly fiind ieșit din cadrul porții.

Al doilea gol l-a marcat Bălan, la un corner, centrarea lui Ivanovici din minutul 28 fiind reluată parabil, cu capul, portarul Niczuly, mascat, nu a putut interveni, dar o parte din vină la acest gol i se poate atribui.

Startul reprizei secunde a fost puțin mai bun pentru ai noștri, pe fondul pasului înapoi al voluntărenilor, care au încercat să economisească resursele și să apere avantajul de pe tabela de marcaj. Pe un contraatac, mijlocașul Căpățână a marcat un gol de kinogramă, șutând fără preluare, de la 40 de metri lateral stânga, peste goal-keepe-ul nostru care era undeva pe la linia careului mare.

Prestația fotbaliștilor noștri a fost una ștearsă, iar victoria gazdelor apare, în acest tablou, pe deplin meritată.