SPORT 28 noiembrie 2017

Evoluții bune ale înotătorilor CSG la Hunedoara

de Covasna Media | 711 vizualizări

Timp de patru zile, perioada 23-26 noiembrie 2017, s-a desfășurat la Hunedoara Campionatul Național de Înot categoriile juniori, tineret și seniori în bazin scurt de 25m. Asociația Club Sportiv Ciprian Sfântu Gheorghe a participat cu Artene Maria Raluca -14 ani și Tuzson Gellért -15 ani, ambii la categoria juniori. La acest Campionat Național au luat parte cei mai buni 315 înotători din România, de la 50 de cluburi.

Rezultatele remarcabile ale sportivilor Asociației Club Sportiv Ciprian Sfântu Gheorghe sunt:

Artene Maria Raluca la categoria junioare (14-15 ani), în proba 50m spate, a ocupat în finală locul 4 din 30 de junioare și locul 10 din 50 de senioare cu timpul 31”48, la câteva zecimi de recordul național, după ce în serii obținuse calificarea în finala B cu timpul 31”58, al 5-lea timp la junioare. La proba 100m spate a ocupat în finală locul 5 la junioare și locul 10 la senioare cu timpul

1’06”76, record personal. În serii a obținut calificarea în finala B cu timpul 1’07”93 situându-se pe poziția a 6-a la junioare.

Tuzson Gellért la categoria juniori (15-16 ani) în proba 100m fluture înregistrează timpul 1’05”83, iar în proba de viteză 50m liber a ocupat locul 25 și timpul 26”50 clasându-se pe locul 37, ambii timpi obținuți sunt recorduri personale.

Antrenorul senior Ciprian Grosu ne declară: “Felicit sportivii pentru progresele înregistrate, recordurile personale și ale clubului; am reușit să obținem locuri fruntașe în concurența cu marile cluburi de înot din țară. Pe această cale doresc să le mulțumesc pentru sprijin părinților și Primăriei Municipiului Sfântu Gheorghe.”