SPORT 31 august 2013

Eduard Novak, din nou campion mondial la paraciclism

de Agerpres | 516 vizualizări

Românul Eduard Novak a cucerit medalia de aur la Campionatele Mondiale de paraciclism de la Baier-Comeau (Canada), vineri, în proba de contratimp, la categoria C4, rezervată amputaţilor de membru inferior sub genunchi.

Novak, preşedintele Federaţiei Române de Ciclism, a fost cronometrat cu timpul de 36 min 22 sec 51/100 pe distanţa de 25,9 km. El i-a devansat pe cehul Jiri Jezek, cu 5 sec 59/100, şi pe columbianul Diego German Duenas Gomez, cu 9 sec 90/100.

Un alt român, Attila Olah, coleg cu Novak la Tuşnad Cycling Team, a ocupat locul 20 la contratimp (17,3 km), categoria C2, amputaţie de membru inferior peste genunchi (pedalează cu un singur picior), cu timpul de 29 min 42 sec 47/100, la 3 min 58 sec 61/100 de câştigător, americanul Aron Keith.

Eduard Novak, campion paralimpic anul trecut la Londra, era deţinătorul titlului mondial, pe care îl câştigase la Roskilde (Danemarca).

Novak va lua startul şi în proba de şosea (80 km).