SPORT 8 octombrie 2014

Echipa feminină de gimnastică, locul 4 la Campionatul Mondial din China

de Covasna Media | 472 vizualizări

romania gimnastica

Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat, miercuri, pe locul 4 la Campionatul Mondial de la Nanning (China), medaliile fiind câştigate de SUA (aur), China (argint) şi Rusia (bronz).

România a obţinut un total de 170,963 puncte, notele gimnastelor tricolore fiind următoarele:

Sol - Larisa Iordache 14,708, Ştefania Stănilă 13,666, Andreea Munteanu 13,700 (total 42,074 puncte);

Sărituri - Ştefania Stănilă 14,758, Anamaria Ocolişan 14,933, Larisa Iordache 15,066 (44,757);

Paralele - Ştefania Stănilă 12,933, Larisa Iordache 14,466, Paula Tudorache 12,833 (40,232);

Bârnă - Ştefania Stănilă 13,200, Andreea Munteanu 15,200, Larisa Iordache 15,500 (43,900 puncte).

Medalia de aur a revenit echipei SUA (179,280 puncte), urmată pe podium de China (172,587) şi de Rusia (171,462 puncte).

În calificări, România s-a clasat pe locul 7. De asemenea, ultima medalie mondială a României în concursul pe echipe a fost obţinută la ediţia din 2007, medalie de bronz.

La Campionatul Mondial de la Nanning urmează finalele individuale, în care România este reprezentată de Cristian Băţagă (la individual-compus), Larisa Iordache (individual-compus, bârnă şi sol) şi Ştefania Stănilă (individual-compus).

Finala masculină la individual-compus este programată joi, cea similară feminină vineri, iar finalele pe aparate, masculin şi feminin, sâmbătă şi duminică.

La Campionatul Mondial de la Nanning (China), programat între 3 şi 12 octombrie, participă peste 600 de sportivi din 74 de ţări. Competiţia programează finale pe echipe, la individual-compus, dar şi pe aparate, pentru un total de 14 evenimente care vor fi medaliate.

Primele 24 de echipe clasate în calificări, printre care şi România, s-au calificat la CM din 2015, de la Glasgow, de unde primele opt clasate vor obţine calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. Echipele clasate pe locurile 9-16 la CM de anul viitor vor participa la o competiţie preolimpică din care primele patru clasate vor obţine „biletele” pentru Rio.