SPORT 5 decembrie 2023

Două medalii pentru CSM Sfântu Gheorghe la Turneul Internațional de Ju-Jitsu de la Giurgiu

de Marius Raczek | 569 vizualizări

În perioada 1-3 decembrie, la Giurgiu, a avut loc Cupa „Open Aquila Giurgiu 2023” la ju-jitsu, un turneu internațional la care CSM Sfântu Gheorghe a obținut două medalii prin sportiva Gabriela Onișoru.

Turneul internațional Cupa „Open Aquila Giurgiu 2023”, ajuns la ediția a XVI-a, este o competiție care face parte din calendarul Federației Române de Arte Marțiale. La start au fost prezenți în jur de 400 de sportivi reprezentând 16 cluburi din România și 2 din Bulgaria, sportivi valoroși, cu rezultate bune la nivel internațional.

Clubul Sportiv Municipal Sfântu Gheorghe a participat la această competiție internațională cu o sportivă, Gabriela Onișoru, pregătită de antrenorul de arte marțiale Petru Oltean. Gabriela Onișoru a fost înscrisă la două probe de concurs și a urcat pe podiumul de premiere la ambele. Astfel, a cucerit medalia cu aur, locul I la categoria U18 ani, -63 kg fighting și medalie de bronz, locul III la categoria U16 ani, -63 kg proba de fighting.