SPORT 13 iulie 2024

Debut cu victorie

de Marius Raczek | 1482 vizualizări

Sepsi OSK a debutat în sezonul 2024-2025 al Superligii cu o victorie, prin golul marcat de Matei, alb-roșii trecând la limită, scor 1-0, de Poli Iași.

Partida a început sub semnul echilibrului, cu toate acestea Sepsi OSK fiind echipa care a impus ritmul jocului. La prima ocazie importantă, Oroian a trimis din lovitură liberă, Fernandez a respins în față, iar Matei, atent, a trimis în poarta vizitatorilor. În continuare, tot elevii lui Bernd Storck au fost aproape de finalizare, Kallaku, însă, a trimis, din lovitură liberă, puțin peste poarta ieșenilor. Pe finalul primei reprize Tailson a scăpat singur cu Niczuly, dar a trimis pe lângă poartă, apoi Gheorghe a reluat peste dintr-o poziție bună.

După reluare, Poli Iași s-a arătat ceva mai periculoasă, Alimi fiind nevoit să respingă din fața porții o centrare periculoasă. Ceva mai târziu, Breij și apoi Stefanovici au avut câte un șut la poartă, cea mai mare ocazie aparținându-i lui Coman care a fost blocat de Fernandez. Oaspeții au dat alb-roșilor ceva emoții cu trei minute minute înainte de final, Harrison a șutat în colegul său Itu, mingea deviată trecând pe lângă poartă.

Cu acest succes Sepsi OSK a obținut primele trei din puncte în noul sezon, iar etapa următoare va evolua în deplasare la nou-promovata Gloria Buzău.