SPORT 18 iunie 2019

Daniela Vasile campioană națională

de Covasna Media | 669 vizualizări

La Pitești, pe Stadionul ”Nicolae Dobrin”, au avut loc Campionatele Naționale de atletism pentru tineret. În prima zi de competiție, din cauza căldurii caniculare, Federația Română de Atletism a luat decizia de a amâna probele cu o oră, pentru ca securitatea sportivilor să fie asigurată.

Daniela Vasile, atletă legitimată la CSM Sf. Gheorghe, a cucerit medalia de aur, cu timpul de 10:49:25 minute, la proba de 3000 de metri obstacole.

La proba de 800 metri, Loránd Koós s-a clasat pe locul 16, cu timpul de 2:01:99 minute. La 5000 de metri, Helen Păcurariu-Nagy a fost și ea destul de aproape de medalie, ocupând locul al patrulea, cu timpul de 17:50:08 minute. Cei doi sportivi covăsneni sunt, de asemenea, legitimați la CSM Sf. Gheorghe.