SPORT 8 august 2018

CSS Sf. Gheorghe medaliată la Campionatul Național de handbal pe plajă

de Covasna Media | 698 vizualizări

La Mangalia, în județul Constanța, au avut loc întrecerile Campionatelor Naționale de handbal pe plajă rezervate juniorilor. Competiția a avut caracter oficial, desfășurându-se sub auspiciile Federației Române de Handbal.

Pe Litoral au fost prezente și echipele de juniori A și B, feminin, de la CSS Sf. Gheorghe.

Principalele diferențe față de handbalul în sală sunt expuse în rândurile următoare: Se joacă doar două reprize de 10 minute, suprafața este mai mică – 27 x 12 metri, 4 jucători de echipă – 3 jucători de câmp+1 portar, există procedee tehnice individuale care se punctează dublu (aruncarea din piruetă 360 grade, aruncarea din aeriană, penalty-ul, golul portarului, aruncarea jucătorului specialist – cel care înlocuiește portarul).

CSS Sf. Gheorghe a reușit să urce pe podiumul de premiere la junioare B, cucerind medaliile de bronz.

LOCUL III – ACS ACADEMIA MINAUR BAIA MARE

Celebrul antrenor Aihan Omer s-a aflat la malul Mării Negre, urmărind meciurile, deoarece aceste competiții au însemnat, de altfel, și principalele criterii de selecție pentru alcătuirea loturilor naționale. Federația Română de Handbal a stabilit deja o strategie prin care se dorește calificarea României, cu echipele masculină și feminină, la Jocurile Olimpice de vară din 2024, atunci când handbalul pe plajă va deveni sport olimpic.