SPORT 7 iunie 2015

CSM Sfântu Gheorghe: 2 medalii de aur și una de bronz la Finala Campionatului Național de Judo U14

de Mirela Cara Dragu | 460 vizualizări

În perioada 5-7 iunie, la Sala Polivalentă Transilvania din Sibiu s-a desfășurat Finala Campionatului Național de Judo U14 ani, care a reunit aproximativ 280 cei mai buni sportivi din țară, selectați în cadrul etapelor de Euroregiune.

CSM Sfântu Gheorghe a fost reprezentat în competiție de patru sportivi antrenați de Petru Oltean. Clubul a obținut două medalii de aur la echipe, prin cele două membre componente ale echipei Euroregiunea 7 Centru, respectiv Roxana Onişoru -40 kg și Bianca Prodan +63 kg. Aceasta din urmă a cucerit și medalia de bronz la feminin individual la categoria +63 kg, în ciuda faptului că se află încă într-o perioadă de recuperare fizică după o accidentare.

Ceilalți sportivi participanți, Ţifrea Laurențiu și Balogh Ede, în vârstă de 12 ani fiecare, au avut o prestație frumoasă însă nu au reușit să urce pe podium. Ei vor avea o nouă șansă la campionatele desfășurate la categoria lor de vârstă U13 la Arad.