SPORT 19 februarie 2023

Concursul național de schi Gerar 2023

de Covasna Media | 1219 vizualizări

Acum mai bine de 15 ani, Palatul Copiilor Sf. Gheorghe și Clubul Copiilor Întorsura Buzăului, prin mentorul Renga Alexandru, au pornit un proiect național pentru sporturile de iarnă, în care am inclus schiul, snowboardul, respectiv schiul aplicativ.

În anul 2022, am depus proiectul pentru evaluare la Ministerul Educației pentru CAEN 2023, prin trei aplicanți – Palatul Copiilor Sf. Gheorghe, Clubul Copiilor Vatra Dornei, respectiv Palatul Copiilor Baia Mare, pentru a organiza trei etape naționale în patru locații diferite.

Proiectul a fost câștigător și, prin sprijinul Ministerului Educației și al Inspectoratului Școlar Județean, în perioada 15-18 februarie 2023, am organizat prima etapă a concursului în Șugaș Băi, respectiv pârtia de schi de la Valea Mare.

Condițiile erau excelente și mulțumim pe această cale reprezentanților Sepsi Rekreativ și d-lui Oprea Ion – Pârtia de la Valea Mare, pentru calitatea pârtiilor de schi și, normal, Dumnezeului pentru vremea superbă, părinților pentru încrederea acordată, colegilor pentru pregătirea elevilor.

La concurs au participat 87 de concurenți din 10 județe, mult prea puțin față de anii precedenți. Cauzele sunt diverse, probabil lipsa de antrenament/zăpadă, varietatea programelor din alte domenii ne-au redus numărul cu cca. 30 de elevi.

A fost un concurs foarte bun din punctul de vedere al calității și pregătirii concurenților, probabil este primul an când toți concurenții au fost aproape la același nivel de pregătire, normal experiența și-a spus diferența la concurenți.

Concursul nu ar fi putut fi realizat fără sprijinul Ministerului Educației, al Inspectoratului Școlar Județean Covasna, Bodor Loránd - Sepsi Rekreativ, Oprea Ion - Valea Mare, Tulit Zsombor - Asociația Alpin Sport, Bocz Attila - Asociația Sport All, respectiv Renga Alexandru - Palatul Național al Copiilor, cărora le mulțumim în numele copiilor și al părinților pentru profesionalismul de care au dat dovadă.

Clasamentul pe categorii.

FETE 6 ANI SLALOM URIAȘ

 

1

Balázs Anna

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

2

Szabó Abigél

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

3

Pethő-Gyárfás Gyopár

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

4

Pethő Berde Ajna

Asociația Sport All

 

FETE 6 ANI SLALOM

 

1

Balazs Anna

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

2

Szabó Abigél

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

3

Petho-Gyarfas Gyopar

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

4

Pethő Berde Ajna

Asociația Sport All

 

BĂIEȚI 6 ANI SLALOM URIAȘ

 

1

Terzea Eduard

Palatul Național al Copiilor București

2

Cojocărel Matei

Palatul Național al Copiilor București

3

Bocz Gergő

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

 

BĂIEȚI 6 ANI SLALOM 

 

1

Terzea Eduard

Palatul Național al Copiilor București

2

Bocz Gergő

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

3

Cojocărel Matei

Palatul Național al Copiilor București

 

BĂIEȚI 6 ANI SLALOM PARALEL

 

1

Terzea Eduard

Palatul Național al Copiilor București

2

Bocz Gergő

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

3

Cojocărel Matei

Palatul Național al Copiilor București

 

FETE 8 ANI SLALOM URIAȘ

1

Bertalan Maria Dorottya

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

2

Antal Hanga

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

3

Moraru Alexandra

Asociația Sport All

4

Rácz Janka

Asociația Sport All

 

FETE 8 ANI SLALOM 

 

1

Bertalan Maria Dorottya

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

2

Antal Hanga

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

3

Moraru Alexandra

Asociația Sport All

4

Rácz Janka

Asociația Sport All

 

FETE 8 ANI SLALOM PARALEL

1

Moraru Alexandra

Asociația Sport All

2

Mitrofan Mara

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

3

Muntean Sofia

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

 

BĂIEȚI 8 ANI SLALOM URIAȘ

1

Incze Gergő

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

2

Balázs Mátyás

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

3

Farkas Zaki

Asociația Sport All

4

Tulit Gergő

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

 

BĂIEȚI 8 ANI SLALOM

1

Balázs Mátyás

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

2

Incze Gergő

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

3

Farkas Zaki

Asociația Sport All

4

Câmpan Răzvan

Palatul Național al Copiilor

 

FETE 10 ANI SLALOM URIAȘ

1

Toth Boglárka

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

2

Tankó Hanna

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

3

Zsok Rebeka

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

4

Rácz Anna Léna

Asociația Sport All

 

BĂIEȚI 10 ANI SLALOM URIAȘ

1

Püspök Dániel

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

2

Pethő Berde Andor

Asociația Sport All

3

Méder Csaba

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

4

Pintescu Dragos

Clubul Copiilor Vatra Dornei

 

BĂIEȚI 10 ANI SLALOM

 

1

Püspök Dániel

Palatul Copiilor Miercurea Ciuc

2

Méder Csaba

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

3

Pethő Berde Andor

Asociația Sport All

4

Vass Vitus Aba

Asociația Sport All

 

BĂIEȚI 10 ANI SLALOM PARALEL

1

Pethő Berde Andor

Asociația Sport All

2

Moraru Vlad Cristian

Asociația Sport All

3

Frățiloiu Georgian

Clubul Copiilor Vatra Dornei

 

FETE 12 ANI SLALOM URIAS

 

1

Méder Zsófia

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

2

Bertalan Anna Irén

Palatul Copiilor M Ciuc

3

Püsök Melinda 

Palatul Copiilor M. Ciuc

4

Adorjan Szabo Dora

Palatul Copiilor M. Ciuc

FETE 12 ANI SLALOM

1

Bertalan Anna Irén

Palatul Copiilor M. Ciuc

2

Méder Zsófia

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

3

Püsök Melinda 

Palatul Copiilor M. Ciuc

4

Adorján Szabó Dóra

Palatul Copiilor M. Ciuc

 

FETE 12 ANI SLALOM PARALEL

1

Strîmbeanu Andreea

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

2

Câmpan Maria

Palatul National al Copiilor

3

Méder Zsófia

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

 

BĂIEȚI 12 ANI SLALOM URIAȘ

1

Páll Andor

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

2

Abrudan Radu

Palatul Național al Copiilor

3

Tudor Mihai Toma

Palatul Național al Copiilor

4

Soare Mihai

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

 

BĂIEȚI 12 ANI SLALOM

1

Páll Andor

Palatul Copiilor Sf. Gheorghe

2

Abrudan Radu

Palatul Național al Copiilor

3

Tudor Mihai Toma

Palatul Național al Copiilor

4

Boricean Robert

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

 

BĂIEȚI 12 ANI SLALOM PARALEL

1

Tudor Mihai Toma

Palatul Național al Copiilor

2

Abrudan Radu

Palatul Național al Copiilor

3

Bularca Vlad

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

 

FETE 14 ANI SLALOM URIAȘ

1

Jianu Raluca

PNC București

2

Lutaniuc Armina

Clubul Copiilor Vatra Dornei

3

Tudor Astrid Gabriella

Palatul Național al Copiilor

4

Mitofan Sara

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

 

FETE 14 ANI SLALOM 

 

1

Lutaniuc Armina

Clubul Copiilor Vatra Dornei

2

Tudor Astrid Gabriella

Palatul Național al Copiilor

4

Mitofan Sara

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

 

FETE 14 ANI SLALOM PARALEL

1

Tudor Astrid Gabriella

Palatul Național al Copiilor

2

Jianu Raluca

Clubul Copiilor Vatra Dornei

4

Mitofan Sara

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

 

BĂIEȚI 14 ANI SLALOM URIAȘ

1

Muntean Andrei

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

2

Popica Petru

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

3

Boricean Rareș

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

4

Lichiardopol Teodor Mihai

PNC

 

BĂIEȚI 14 ANI SLALOM 

1

Muntean Andrei

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

2

Lichiardopol Teodor Mihai

PNC

3

Boricean Rareș

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

4

Tănase David

PNC

 

BĂIEȚI 14 ANI SLALOM PARALEL

1

Muntean Andrei

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

2

Popica Petru

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

3

Boricean Rareș

Clubul Copiilor Întorsura Buzăului

 

BĂIEȚI 16 ANI SLALOM URIAȘ

1

Bitulean Costin

PNC

2

Tudor Stefan Teodor

PNC

3

Tudor Sebastian Ionuț

PNC

 

BĂIEȚI 16 ANI SLALOM 

1

Bitulean Costin

PNC

2

Tudor Stefan Teodor

PNC

3

Tudor Sebastian Ionuț

PNC

 

BĂIEȚI 16 ANI SLALOM PARALEL

1

Tudor Stefan Teodor

PNC

2

Bitulean Costin

PNC

3

Tudor Sebastian Ionuț

PNC

(Sursa: comunicat de presă)

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.