SPORT 30 august 2017

Claudia Bobocea, locul 11 la Universiadă

de Covasna Media | 576 vizualizări

Atleta Claudia Bobocea, legitimată la CSM Sf. Gheorghe şi CSA Steaua Bucureşti, a alergat în finala probei de 1500 metri, la Universiada de vară de la Taipei. Sportiva noastră a condus la punctele intermediare de control de 400 şi 800 de metri, cu timpi de 1:16:06, respectiv 2:29:50, însă în cea de-a doua jumătate a cursei s-a „tăiat” şi a fost înghiţită de pluton.

Ea a terminat pe locul 11, timpul consemnat la trecerea liniei de sosire fiind 4:22:85 minute. Amela Terzić, din Serbia, a câştigat medalia de aur, cu timpul de 4:19:18. Argintul merge în Uganda, graţie cursei făcute de Docus Ajok, care a avut 30 de sutimi întârziere faţă de lider, iar podiumul s-a completat cu Kristiina Mäki, reprezentanta Cehiei, cronometrată în 4:20:65.

La prima vedere, se pare că atleta noastră a ales o tactică de cursă mai puţin potrivită, însă acest lucru îl pot sesiza şi analiza cel mai bine antrenorii.