SPORT 18 februarie 2019

Claudia Bobocea, la al doilea bilet de Glasgow

de Covasna Media | 620 vizualizări

Atleta româncă Claudia Bobocea a obținut al doilea bilet pentru Campionatul European de sală de la Glasgow.

La concursul AIT Grand Prix de la Dublin (Irlanda), Claudia Bobocea a terminat a doua cursa de 1.500 de metri, iar timpul de 4:07.05 reprezintă un nou record personal (PB) și îi oferă calificarea în cea de-a doua probă la Europenele din Scoția.

Pe locul întâi s-a clasat Ciara Mageean (Irlanda) – 4:06.76, iar pe trei a terminat Anna Silvander (Suedia) – 4:13.80.

Vineri, 8 februarie 2019, la Madrid, în cursa din seria IAAF World Indoor Tour, Claudia Bobocea a terminat a doua la 3.000 de metri, cu timpul de 8:47.59 minute. La fel ca și la Dublin, timpul de vineri a avut dublă semnificație pentru sportiva româncă: un nou record personal și îndeplinirea baremului de calificare la Campionatele Europene de sală de la Glasgow, din perioada 1-3 martie 2019!

Claudia Bobocea are dublă legitimare la CSM Sf. Gheorghe și CSA Steaua București.