SPORT 2 martie 2019

Claudia Bobocea în finala Campionatelor Europene de la Glasgow

de Covasna Media | 712 vizualizări

În perioada 1-3 martie, la Glasgow, în Scoția, au loc Campionatele Europene de atletism în sală. Claudia Bobocea, legitimată la CSA Steaua București și CSM Sf. Gheorghe, a reușit calificarea în finala probei de 1500 de metri.

În seriile preliminare, în care s-a concurat contracronometru, Claudia Bobocea a terminat cu 4:09:67. Ea a fost defavorizată de tragerea la sorți și a alergat în prima serie, fără să aibă timpi de comparație, așa cum s-au petrecut lucrurile la seriile ulterioare. Ea a luat cursa pe cont propriu, după care, pe final, a fost prinsă de alte competitoare, dar locul al treilea și timpul foarte bun i-au asigurat accesul în finală.

Claudia Bobocea are al șaptelea timp al finalei. După acest rezultat ea a decis să se retragă de pe tabloul cursei de 3000 de metri, unde, de asemenea, obținuse calificarea la Campionatele Europene. Programul de competiție de la Glasgow nu i-ar fi permis atletei noastre să abordeze ambele curse.