SPORT 7 septembrie 2022

Cătălina Axente, din nou campioană mondială

de Marius Raczek | 980 vizualizări

S-a încheiat competiția World Series de lupte pe plajă, după cinci etape disputate sportiva legitimată la Sepsi-SIC, Cătălina Axente, cucerind medalia de aur și implicit titlul mondial.

Constanța a găzduit etapa finală a competiției de lupte pe plajă World Series, una care a revenit sportivei Cătălina Axente, care s-a impus la categoria de greutate +70kg. Cătălina Axente a trecut pe rând de Noelia Lalin Canda (Spania) cu 3-0, Angelique Carole Gonzales (Franța) cu 3-0, Reetika Reetika (India) cu 2-0, Stefania Zacheila (Grecia) cu 3-2, în semifinale, iar în finală de Liudmyla Pavlovets Tychyna (Ucraina), cu 2-0.

Cătălina Axente a câștigat patru din cele cinci etape disputate în acest an, în Turcia, Franța, Grecia și România, precum și locul cinci în Spania, bilanțul general aducându-i un nou titlu mondial, al treilea din palmares și al doilea consecutiv în competiția de lupte pe plajă World Series.

Sursa foto: Sepsi-SIC/ Facebook