SPORT 6 decembrie 2015

Baschet: Sepsi SIC, victorie strânsă la Alba Iulia

de Sever Ioan Miu | 528 vizualizări

Sepsi SIC rămâne neînfrântă după ce a trecut sâmbătă în deplasare de Universitatea Alba Iulia cu un scor strâns, 62-59. În primul sfert al meciului echipa alb-verde conducea cu un solid 15-6. Totuși, în al doilea sfert, covăsnencele au marcat doar 20 de puncte, față de cele 25 ale adversarelor. Astfel, la pauză scorul era 35-31 pentru echipa lui Zoran Mikes.

În al treilea sfert, avansul echipei alb-verzi s-a mărit la 6 puncte, în timp ce în ultima pătrime, scorul a fost de 13-10 pentru gazde. Scor final 62-59 şi Sepsi SIC obţine a 11-a victorie în tot atâtea etape.

Cele mai multe puncte ale meciului, 18, le-a marcat pentru Sepsi SIC Chucky Jeffery, urmată de Shante Evans cu 12. Căpitanul Naționalei de baschet, Annemarie Părău, a marcat 11 puncte.

Următorul meci al Sepsi SIC va fi pe 9 decembrie, acasă, în returul sferturilor de finală ale Cupei României. Fetele noastre primesc vizita CSM Târgovişte, după 70-55 pentru Sepsi SIC în meciul tur.