SPORT 1 decembrie 2015

Baschet: Sepsi-SIC, în continuare lider neînvins în clasament

de Sever Ioan Miu | 542 vizualizări

Sepsi SIC rămâne neînvinsă după ce a trecut, acasă, cu 98-44 de CSBT Alexandria în etapa a 10-a a Ligii Naţionale de baschet feminin. În primul sfert, echipa alb-verde conducea cu 23-12. La pauză, scorul era de 48-17, iar în al treilea sfert, de 73-20.

Cel mai multe puncte ale partidei, 18, le-a marcat Tyaunna Marshall, urmată de Matea Tavic, cu 16 puncte, și de Kilin Tunde, cu 14. Annemarie Părău, căpitanul echipei naționale feminine de baschet a României și una dintre jucătoarele de bază ale Sepsi SIC a reușit să marcheze doar 4 puncte în această partidă. Shante Evans, altă jucătoare importantă a echipei, a marcat doar două puncte.

În următorul meci, Sepsi SIC va întâlni în Capitala Unirii echipa locală, Universitatea Alba Iulia, pe 5 decembrie.