SPORT 15 octombrie 2008

Ana Maria Pavăl, din nou a cincea în lume!

de Covasna Media | 482 vizualizări

Secţia de lupte libere feminine de la Clubul Sportiv Municipal îşi confirmă încă o dată clasa extraordinară prin rezultate excelente la nivel mondial. Cea mai bună performanţă a fost realizată din nou de Ana Maria Pavăl. Reprezentanta clubului covăsnean a fost la un pas de medalia de bronz la Campionatele Mondiale de lupte libere de la Tokyo. Calificată în finala pentru locul 3 la categoria 55 kg, Ana Maria Pavăl a pierdut la mare luptă (1-2 la

reprize, 4-5 la puncte), disputa pentru medalia de bronz cu Tatiana Padilla din SUA. Pavăl a câştigat prima repriză cu 2-0, dar le-a pierdut pe următoarele, tot la puncte, 2-3, respectiv, 0-2. În primul tur, Pavăl a învins-o pe Thi Hanh Tran (Vietnam), iar în turul al doilea a trecut de Ainur Artikbaeva din Uzbekistan. Învinsă în sferturi de Tetyana Lazareva (Ucraina), care a ajuns în finală, Pavăl a intrat în recalificări, câştigând primul meci, cu rusoaica Natalia Smirnova, dar a pierdut bronzul cu americana Padilla. Estera Dobre, cealaltă sportivă de la CSM Sfântu-Gheorghe participantă la Campionate Mondiale de la Tokyo, a pierdut în primul tur la categoria 48 kg şi s-a clasat pe locul 19.