SPORT 31 octombrie 2021

A venit victoria mult așteptată

de Covasna Media | 937 vizualizări

În etapa a 14-a din Liga 1, Sepsi OSK a reușit să obțină o victorie așteptată încă după prima etapă, alb-roșii impunându-se categoric în partida cu Dinamo București, rezultat 4-1.

Sepsi OSK a deschis relativ repede scorul, în minutul 14, când Ștefănescu a șutat din unghi, balonul deviat și de Sorescu poposind în poarta bucureștenilor. Șapte minute mai târziu același Ștefănescu a majorat diferența, tot cu un șut din unghi, după o pasă a lui Achahbar. Ștefănescu putea realiza chiar hat-trick-ul: scăpat singur cu Iliev a lobat peste acesta, balonul trecând însă pe lângă poartă. În loc să fie 3-0, scorul pauzei l-a stabilit Torje, 2-1, jucătorul dinamovist învingându-l pe Began cu un șut de la aproximativ 25 de metri.

Partea secundă a fost echilibrată și mai puțin spectaculoasă. Pe final, însă, Sepsi OSK a marcat de două ori pentru o victorie clară cu rezultatul de 4-1. Mai întâi Mitrea a reluat perfect cu capul o centrare venită dintr-o lovitură liberă, apoi Fofana l-a învins și el pe Iliev, finalizând acțiunea lui Bărbuț.

Cu acest succes Sepsi OSK se află pe poziția a 11-a în clasament, următoarea partidă a elevilor lui Cristiano Bergodi fiind programată pentru 6 noiembrie, când o vor întâlni pe FCU Craiova 1948, echipa eliminată de covăsneni în optimile Cupei României