LIFESTYLE 20 mai 2019

Două zile de distracție pentru cei mici, la Sfântu Gheorghe

de Luca Daniela | 769 vizualizări

Ziua Copilului va fi marcată pe 31 mai și 1 iunie

În acest an, copiii din Sfântu Gheorghe vor avea parte de o porție dublă de distracție. Astfel, în zilele de 31 mai și 1 iunie, cei mici, alături de părinții lor care vor retrăi alături de ei veselia propriei copilării, vor avea de ales dintre zeci de activități desfășurate în șase locații din zona centrală a orașului. Mângâiere de căției, atelier de fotografie, jocuri populare, dansuri, toate acestea și multe alte activități sunt cuprinse în oferta din acest an a Zilei Copilului.

Astfel, întreg centrul municipiului va deveni pentru două zile un adevărat tărâm de poveste și loc de joacă. Acesta se va întinde în Piața Libertății și pe scenă, în parcul Elisabeta, pe strada Gróf Mikó Imre, și pe drumul din fața Casei cu Arcade. De asemenea, Cinema Arta by Cityplex, dar și Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA vor pregăti surprize pentru cei mici.

Seria de evenimente de două zile va oferi copiilor o gamă largă de programe. De la mângâiat de căței, confecționarea bijuteriilor, desen și dans, până la proiecție de desene animate. Pe lângă diferitele activități distractive, se va organiza și un târg, spectacol și concert.

Vineri, de la ora 11:00, Tega S.A. va organiza un joc informativ de colectare selectivă a deșeurilor, iar sâmbătă, la aceeași oră, va putea fi vizitată gratuit Expoziția de Vânătoare al Ținutului Secuiesc de la Muzeul Național Secuiesc Sfântu Gheorghe.

Micuții pot participa la activități creative și dezvoltatoare prin povești conduse de terapeutul prin povești, Szabó Enikő. Tinerii de la Serviciul de Ajutor Maltez Sfântu Gheorghe au pregătit activități artizanale, jocuri comunitare și o prezentare a unei mașinii de salvare, iar Asociația Caritas îi așteaptă pe micuți în Piața Libertății cu un atelier foto și îi va ajuta să-și confecționeze broșe personalizate.

Viața de soldat, de la exercițiile de formațiune până la puști de lemn, va fi prezentată micilor curioși de Asociația „Székely Virtus”.

Programul pregătit în acest an de Primăria Sfântu Gheorghe și Casa de cultură Kónya Ádám include de asemenea cățărare pe pereți artificiali de escaladă, colorarea figurinelor din ipsos, ghidare tren prin telecomandă, volei cu baloane și altele.

Parcul Elisabeta va prinde din nou culoare prin expoziția de desene  intitulată „Lumea Copiilor”, organizată de Școala Populară de Artă Sfântu Gheorghe.  

Vineri, pe scena instalată în Piața Libertății, va urca cvintetul de suflători al Liceului De Arte „Plugor Sándor”, iar sâmbătă cei mici vor putea vedea o demonstrație de zumba prezentată de echipa Tzumba Dance. Vor umple publicul de energie și elevii Școlii Gimnaziale „Váradi József” și Clubul Sportiv Sport-All care au pregătit dansuri moderne și interactive.

În fața Casei cu Arcade de pe strada Libertății, între orele 11:00 și 18:00 se vor derula activități și demonstrații pentru copii sub conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Covasna.

În strada Gróf Mikó Imre, vineri, între orele 11:00 și 16:00 se va juca streetball. Începând cu ora 16:00 se va organiza un concurs de bicicletă și de alergare coordonat de Alpin Sport. Asociația „Sikló” le-a pregătit prichindeilor un joc de ghidare de tren prin telecomandă cu ajutorul unor trenuri de lemn.

Manifestările se vor desfăşura începând de la ora 11:00, până la ora 18:00 şi sunt destinate copiilor de toate vârstele.

Program de Ziua Copilului 30.05. - 01.06.2019

31 mai

Piața Libertății

11:00-18:00 – Jocuri de adunare selectivă a deșeurilor pentru copii / TEGA SA

                                                                                   –  Mângâiere-plimbare căței / TEGA SA

11:00-18:00 – Aventuri în țara basmelor / Crucea Roșie Covasna

11:00-18:00 – Pictarea figurinelor de ipsos, pictură pe față, concurs de desen pe asfalt, înșirare mărgele, jocuri de societate din lemn / SZIK

11:00-18:00 – Pictură pe față, activități artizanale, colț de păpuși / Asociația Copacul Vieții”

11:00-18:00 – Povești din cărți senzoriale 1-3 ani / Demeter Éva PFA

11:00-18:00 – Vopsire, confecționare broșe personalizate, atelier foto / Asociația Caritas

11:00-14:00 – Confecționare jucării din răchită, bijuterii din fire și mărgele / Fundația Guzsalyas”          

11:00-18:00 – Activități artizanale, jocuri de societate, prezentarea mașinii de salvare / Serviciul de Ajutor Maltez

11:00-18:00 – Jocuri populare de copii, concursuri de îndemânare, jocuri logice / Uniunea Cercetașilor Maghiari din România

13:00-17:00 – Activitate creativă-dezvoltatoare de povești / Szabó Enikő, terapeut prin povești

 

Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA

16:00 – Buchet tematic de povești / Szabó Enikő, terapeut prin povești / Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA

 

Drumul din fața Casei cu Arcade

11:00-18.00 – Activități și demonstrații pentru copii / Inspectoratul de Poliție al Județului Covasna

 

Strada Gróf Mikó Imre

11:00-16:00 – Streetball / Antrenori: Kajdacsi Judit, Bordás Noémi, Nemes Áron, Kovács Norbert, Palkó Nagy Róbert

 

16:00-18:00 – Concurs de alergat, de ciclism și de roller / Asociația Alpin Sport”

 

Parcul Elisabeta

11:00-18:00 – Cățărare pe perete de escaladă / LOGO Kft.

11:00-18:00 – Expoziția de desen a elevilor din Școala Populară de Arte și Meserii: Lumea colorată a copiilor / Îndrumător: Bíró Melinda

 

Scena din Piața Libertății

10:30 – Concert: Cvintetul de suflători al Liceului de Arte Plugor Sándor”

11:00 – Casa dansului popular: Palatul Copiilor și Elevilor / Instructor: Gáspár Attila

15:00  – Dans modern: Școala Gimnazială Váradi József” / Instructor: Simona Marcu

16:00 – Dans modern: Palatul Copiilor și Elevilor/ Instructor: Molnár Enikő

18:00  – Concert: Lansarea CD-ului Eszes Gyurka és az ezmók”(Ghiță cel deștept și straniul animăluț), casă de dans popular pentru copii / Formația Folker”

 

Cinema Arta by Cityplex

 

11:00 – Manou, aventuri în zbor (animație, Germania, 88 de minute) – dublată în lb. maghiară (AG)

11:00 – Cățeii reginei (animație, Belgia, 92 de minute, 3D) – dublată în lb. română (AG)

13:00 – Cum să-ți dresezi dragonul 3. (animație, familie, America, 85 de minute, 3D) – dublată în lb. maghiară (AG)                                                                                                                                       

 

13:00 – Manou, aventuri în zbor (animație, Germania, 88 de minute) – dublată în lb. română (AG)

15:00 – Povești din folclorul maghiar (animație, Ungaria, 80 de minute) – dublată în lb. maghiară (AG)

15:00 – Cățeii reginei (animație, Belgia, 92 de minute, 3D) – dublată în lb. maghiară (AG)

 

 

Filme pentru tineret

17:00 – Stelele din Eger (film istoric, aventură, Ungaria, 145 de minute) – dublat în lb. română(AP-12)

17:15 – După ce ne-am întâlnit (dramă romantică, America, 103 de minute) dublată în lb. maghiară (AP-12)

 

Sala de conferințe Colegiul Székely Mikó”

20:00 – Dans popular: Ziua Copilului cu Ansamblul Kincsek” / Casa de Cultură Kónya Ádám” Ansamblul de dans popular Kincsek”

 

1 iunie

Piața Libertății

11:00-16:00 – Vizită gratuită la Muzeului Național Secuiesc / Asociația Vadon”

11:00-18:00 – Pictarea figurinelor de ipsos, pictură pe față, concurs de desen pe asfalt, înșirare mărgele, jocuri de societate din lemn / SZIK

11:00-18:00 – Trenuri din lemn, ghidare tren prin telecomandă pentru cei mici și cei mari / Asociația Sikló”

11:00-18:00 – Povești din cărți senzoriale 1-3 ani / Demeter Éva PFA

11:00-18:00 – Jocuri populare de copii, concursuri de îndemânare, jocuri logice / Uniunea Cercetașilor Maghiari din România

11:00-17:00 – Scrabble capac și tombolă / L.A.B. Asociația Capacelor Salvatoare de Vieți

 

Spațiul Expozițional de Artă Contemporană MAGMA

11:00-12:00 – Activitate creativă-dezvoltatoare de povești / Szabó Enikő, terapeut prin povești

16:00 – Buchet tematic de povești / Szabó Enikő, terapeut prin povești

 

Cinema Arta by Cityplex

 

11:00 – Poveștile regelui Mathias Corvin (animație, Ungaria, 75 de minute) – dublată în lb. maghiară (AG)

11:00 – Parcul de minuni (animație, comedie, America-Spania, 85 de minute, 3D) – dublată în lb. română (AG)

13:00 – Asterix: Secretul poțiunii magice (animație, familie, Franța, 85 de minute, 3D) – dublată în lb. maghiară (AG)

13:00 – Coconut, micul dragon – Aventuri în junglă! (animație, aventură, Germania, 80 de minute) – dublată în lb. română (AG)

15:00 – Parcul de minuni (animație, comedie, America-Spania, 85 de minute, 3D) – dublată în lb. maghiară (AG)

15:00 – Coconut, micul dragon – Aventuri în junglă! (animație, aventură, Germania, 80 de minute) – dublată în lb. maghiară (AG)

 

Filme pentru tineret

17:00 – Dumbo (film, familie, fantasy, America, 112 de minute, 3D) – subtitrare în lb. română (AG)  

17:00 – La doi pași (film dramă romantică, America, 116 de minute) – dublat în lb. română (AP-12)

 

Parcul Elisabeta

Pădurea Rotundă

11:00-18:00 – Jocuri de-a soldații, luptă cu săbii, exerciții militare cu puști din lemn, călărit – Asociația Székely Virtus”

11:00-18:00 – Expoziția de desen a elevilor din Școala Populară de Arte și Meserii: Lumea colorată a copiilor / Îndrumător: Bíró Melinda

 

Pavilon

12:00-13:00 – Tragerea la tombolă / Serviciul de Ajutor Maltez

 

Scena din Piața Libertății

10:30 – Zumba – coregrafia organizată de instructoarea Titesz Tünde

12:00 – Forever Dance – spectacolul elevilor de clasa a V-a din Școala Gimnazială Gödri Ferenc”

15:00 – Atelier de dans Mo-Move / instructor de dans: Ardelean Mónika

17:00 – Spectacolul de păpuși Cei trei purceluși, pe baza poveștilor lui Benedek Elek – premiera Teatrului de Păpuși Cimborák”

 

Organizatori: Casa de Cultură Kónya Ádám”, Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe

 

Distribuie articolul:  
|

LIFESTYLE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.