ACTUALITATE 28 mai 2014

Ziua Copilului 2014 - Program şi informaţii utile

de Covasna Media | 180 vizualizări

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe, Casa de Cultură Kónya Ádám, Magazinul Universal Şugaş şi partenerii lui vor organiza, şi în acest an, în centrul oraşului şi pe Câmpul Benedek, Ziua Copilului. În data de 30 mai, vineri, în centrul oraşului vor fi organizate programe pentru copii, iar duminică, 1 iunie, vor avea loc programele hipice pentru întreaga familie, la Câmpul Benedek, începând de la ora 11.

Noutatea acestui an este programul familial ecvestru organizat la Câmpul Benedek. Duminică, 1 iunie, de la ora 11 familiile pot participa la Ziua Deschisă „Artilerişti husari şi honvezi”, în organizarea Asociaţiei de Păstrare a Datinilor  „Székely Virtus” şi Asociaţiei „Vadon”. Vizitatorii vor putea vedea demonstraţii de artilerişti, pot călări, pot face cunoştinţă cu portul specific tradiţional al husarilor, şi cu armamentul acestora, şi pot gusta măncarea specifică pregătită la ceaun. Sepsi Bike şi Spitalul Judeţean de Urgenţă Dr. Fogolyán Kristóf organizează o cursă familială cu bicicletele, spre Câmpul Benedek, pornirea având loc din faţa Teatrului Tamási Áron, la ora 10. Cei care nu au biciclete, pot ajunge la Câmpul Benedek cu autobuzele Multitrans, cu bilet de oraş sau abonament, cursele fiind regulate, din oră în oră, între orele 11 şi 15, iar de la Câmpul Benedek spre oraş, tot din oră în oră vor circula, între 11:30 şi 15:30.

Datorită programelor organizate de Ziua Copilului, în seara zilei de 29 mai, şi toată ziua de 30 mai, circulaţia în centrul oraşului va fi restricţionată.

Vineri, 30 mai 2014

Piaţa Sfântu Gheorghe – programe în organizarea Magazinului Universal Şugaş

10:00–18:00     Tobogane gonflabile

10:00–18:00     Pictură pe faţă

10:00–18:00     Emisiune în direct cu Sepsi Radio

11:00–15:00     Activităţi meşteşugăreşti – Fundaţia „Guzsalyas”

12:00–13:00     Concurs tematic de desene pe asfalt

12:00–16:00     Formare baloane cu clovni

13:00–15:00     Concurs de îndemânare

 

Piaţa Libertăţii

10:00–14:00     Cretă cerată şi acuarele – Asociaţia Pro Waldorf

10:00–16:00     Tombolă – Asociaţia Copacul Vieţii

10:00–17:00     Concurs de desen – Asociaţia Copacul Vieţii

10:00–19:00     Jocuri educative de gestionarea deşeurilor,  atelier creativ – TEGA SA., Eco-Rom

Ambalaje SA.

10:00–19:00     Aducerea la viaţă a jucăriilor vechi – Biroul de Tineret „Turulmadár”

10:00–19:00      Pictură pe faţă, activităţi de artizanat şi meşteşugăreşti, trambulină – Crucea

Roşie Covasna

10:00–19:00     Colţ de meşteşugărit şi joc – SZIK

10:00–19:00     Pictură pe faţă, concursuri şi jocuri – HITI

10:00–19:00     Activităţi de artizanat şi meşteşugăreşti, pictură pe faţă – Asociaţia Copacul Vieţii

10:00–19:00     Colorat figurine de gips – Bakó Éva (Hareva)

11:00–12:00     Concurs de tras la ţintă – Asociaţia Copacul Vieţii

11:00–19:00     Jocuri populare pentru copii – Uniunea Cercetaşilor Maghiari din România

11:00–19:00     Activităţi de artizanat şi meşteşugăreşti – Palatul copiilor şi elevilor

11:00–19:00     Căţărare pe perete de escaladă – Alpamayo SRL

12:00–15:00     Prezentarea baschetului – Kajdacsi Judit (Echipa de baschet Sepsi SIC)

13:00–19.00     Jocuri din trecut – Asociaţia Erszi

14:00–16:00     Origami din hârtie catifelată, realizarea de mape – Asociaţia Pro Waldorf

15:00–16:00     Minestrone Band, concert pe instrumente din legume – Asociaţai Erszi (Korzó

Irish Pub)

15:30                    Concurs de atletism şi de ciclism – Asociaţia Alpinsport

16:00                    Extragere la sorţi tombole – Asociaţia Copacul Vieţii

16:00–19:00     Păpuşi din pâslă şi plastelin –  Asociaţia Pro Waldorf

17:00                    Anunţarea rezultatului concursului de desen şi tragerea la sorţi a premiilor oferite –  Asociaţia Copacul Vieţii

17:00                    Concursuri de îndemânare: bicicletă, role, Skateboard – Jacko Sport

17:00–19:00     Junior Gastro Fest – Asociaţai Erszi (Korzó Irish Pub)

 

Parcul Elisabeta – în jurul Pavilionului

10:00–13:00     Poveşti pentru copii mici, categoria de vârstă 1-3 ani – Asociaţia „Sikló”

10:00–14:00      „Inspirăm o nouă generaţie”: ateliere interactive despre păsări – Societatea Ornitologică Română – „FALCO TINNUNCULUS”, Cercul de Ornitologie „MUGURAR”, Asociaţia pentru Dezvoltare Comunitară Durabilă ALUTUS, Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni / în curtea Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni

10:00–19:00     Lucru manual cu pâslă şi pictură pe gips – Clubul Rotary

10:00–19:00     Curtea personajelor din poveşti – Serviciul de asistenţă Caritas

10:00–19:00     Jocuri în case şi palate de carton – Karton Network

10:30–11:00 / 12:00–12:30       Prezentare de zicale şi zicători şi a jocurilor caracteristice copiilor cu vârsta cuprinsă între 1 -3 ani, activităţi pentru copii şi părinţi – Asociaţia Copil Minune, coordonatori activităţi: psihologi Kerekes Réka şi Dombay Imola

11:00–15:00     Prepararea clătitelor – Casa Irisz

12:00–13:00     Tragere la sorţi tombolă – Ajutorul Maltez

15:00–19:00     Poveşti pentru copii mici, categoria de vârstă 1-3 ani – Asociaţia „Sikló”

16:00–16:30  / 17:30–18:00      Prezentare de zicale şi zicători şi a jocurilor caracteristice copiilor cu vârsta cuprinsă între 1 -3 ani, activităţi pentru copii şi părinţi – Asociaţia Copil Minune, coordonatori activităţi: psihologi Kerekes Réka şi Dombay Imola

 

Biblioteca Judeţeană „Bod Péter” – secţia pentru copii

10:00–19:00     Citire poveşti, teatru japonez de hârtie, realizări şi colorare de origami şi

Mandale

 

Muzeul Cinegetic – Asociaţia Vadon

13:00–15:00     Activităţi de arte plastice

15:00–17:00     Prezentare expoziţie de către copii

17:00                    Premierea curatorilor – copii

 

Scenă  – strada Gróf Mikó Imre

10:00    Fanfara de Tineret de la Reci – Dirijor: Maksai József

11:00    Prezentarea dansului şi a cântecului – copiii Grădiniţei „Árvácska”

11:10    Prezentare Zumba – elevii Şcolii Generale „Nicolae Colan”

11:20    Jocuri tradiţionale pentru copii şi prezentare de dansuri – copiii Grădiniţei „Hófehérke”

11:50    Dans – Elevii Şcolii Generale „Gödri Ferenc”

12:20    Prezentarea dansului şi a cântecului – Elevii Şcolii Generale „Nicolae Colan”

12:40    Jocuri tradiţionale pentru copii – elevii claselor I A şi I C ai Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

13.00    Jocuri pentru copii – copiii Grădiniţei „Kőrösi Csoma Sándor”

13:15     Prezentare Zumba, instructor: Bogdán Laura – Clubul Rotary

13:30    Prezentare dansuri populare – Ansamblul de Dans Nemere, Leţ

13:30    Prezentare dans modern  – Palatul copiilor şi elevilor

14:00     Prezentare dansuri populare – Grupul de Dans „Batyus” Palatul Copiilor şi Elevilor

15:00     Prezentare Zumba – Ansamblul de Dansuri „Rügyek”, Coşeni

15:10    Prezentare dans modern  –  Palatul Copiilor şi Elevilor

16:00    Prezentare dansuri populare –  elevii clasei a II-A ai Liceului Teoretic „Mikes Kelemen”

17:00    Poezii pentru copii cântate – Duo Mandula

18:00    Casa Dansului – Împreună cu Formaţia Folker

 

Duminică, 1 iunie 2014

Ziua Deschisă “Artilerişti husari şi honvezi” – în organizarea Asociaţiei de păstrare a datinilor “Székely Virtus” şi Asociaţiei „Vadon” / Câmpul Benedek

10:00                    Cursă familială cu bicicletele, spre Câmpul Benedek, pornirea având loc din faţa

Teatrului Tamási Áron – Sepsi Bike şi Spitalul Judeţean de Urgenţă  Dr. Fogolyán Kristóf

11:00                    Marşul echipei de artilerişti husari şi honvezi

11:10                    Caruselul Husarilor – prezentare cavalerie şi cai, demonstraţii de lupte şi de duel

11:45                    Prezentarea portului specific al husarilor şi al armamentului acestora

12:00                    Demonstraţii ale artileriei Honvezilor

12:15                    Prezentare diferite tehnici

12:45–13:45      Istoria Husarilor – un scurt program despre istoria husarilor, şi despre poveştile şi

legendele cu husari

12:45–15:00     Şedinţe foto şi călărie, încercarea îmbrăcăminţii tradiţionale

13:00–15:00      Mâncare la ceaun: Gulaş de fasole, pâine cu untură şi alte bucate tradiţionale, cu

sprijinul Restaurantului Tribel

15:00                    Oferirea diplomelor şi scrisorilor de amintiri

 

Organizatori şi parteneri:

Primăria Municipiului Sfântu Gheorghe, Casa de Cultură „Kónya Ádám”, Magazinul Universal Şugaş, Alpamayo SRL., Asociaţia Alpinsport, Biblioteca Judeţeană „Bod Péter”, Serviciul de Asistenţă Caritas, Asociaţia Copil Minune, Spitalul Judeţean de Urgenţă Dr. Fogolyán Kristóf, Asociaţia Copacul Vieţii, Asociaţia Erszi, Formaţia Folker, Fundaţia „Guzsalyas”, Palatul Elevilor şi Copiilor, HITI, Casa Irisz, Jacko Sport, Karton Network, Crucea Roşie Covasna, Ajutorul Maltez, Asociaţia Pro Waldorf, Uniunea Cercetaşilor Maghiari din România, Clubul Rotary, Sepsi Bike, Radio Sepsi, Echipa de baschet Sepsi SIC, Asociaţia „Sikló”, Asociaţia de Păstrare a Datinilor „Székely Virtus”, SZIK,  TEGA SA., Biroul de Tineret „Turulmadár”, Asociaţia „Vadon”, Muzeul Naţional al Carpaţiilor Răsăriteni

Sponsori: Bertis SRL, Bibco SA Biborţeni, Bon Sweet Bon SRL., Brutăria „Diószegi”

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.