ACTUALITATE 25 noiembrie 2022

Portofoliu de proiecte în valoare de circa 23 de milioane de euro, pentru dezvoltare urbană în Târgu Secuiesc

de Diana Pantelimon | 500 vizualizări

Municipiul Târgu Secuiesc are un portofoliu de proiecte de dezvoltare urbană în valoare de circa 23 de milioane de euro, conform Strategiei Integrate de Dezvoltare Urbană (SIDU) 2021-2030, elaborată cu ajutorul Băncii Mondiale și a Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA).

Estimarea acestui buget disponibil pentru perioada de implementare 2021-2030 s-a făcut pe baza unei metodologii ce a luat în calcul bugetele de investiții de capital anuale din perioada 2008-2020 și prognozele bugetare. Conform analizei prezentate într-un document oficial al Băncii Mondiale, pentru municipiul Târgu Secuiesc bugetul estimat pentru investiții de capital pentru perioada 2021 – 2030 este de aproximativ 23 de milioane de euro.

„Administrația locală, în consultare cu societatea civilă, a elaborat o listă lungă de proiecte care să răspundă nevoilor și provocărilor identificate în faza de analiză a situației existente. Această listă lungă cuprinde propuneri de proiecte, cu identificarea surselor posibile de finanțare, o parte dintre acestea fiind la stadiul de idee de proiect, iar altele regăsindu-se deja într-un stadiu avansat, cu acorduri de finanțare semnate sau în implementare”, potrivit aceluiași document.

Dintre proiectele incluse pe lista principală a SIDU, cu buget estimativ de 23 milioane de euro, amintim:

 • „Schimbarea containerelor clasice supraterane cu platforme subterane pentru deșeuri menajere pe teritoriul Mun. Tg. Secuiesc, amenajare insule de colectare deșeuri - buget estimativ (euro) - 1.000.000 
 • Reducerea emisiilor de CO2 și a consumului de energie prin izolarea termică a clădirilor publice din municipiu - buget estimativ (euro) - 1.609.545,68 
 • Construirea a două drumuri de ieșire/intrare în oraș - asfaltarea drumurilor de câmp utilizate de tractoare - buget estimativ (euro) - 2.000.000 
 • Atragerea companiilor de dimensiuni mari sau susținerea antreprenoriatului (punerea la dispoziție a clădirilor de birouri) - buget estimativ (euro) - 200.000 
 • Achiziționarea unui sistem de sonorizare și sistemul de lumini upgraded (modern), cu sistem de led-uri (Casa de Cultură) - buget estimativ (euro) - 1.500.000 
 • Reamenajarea clădirilor fostelor centrale termice pentru centre sociale - buget estimativ (euro) - 858.424,36 
 • Amplasarea de camere de supraveghere - buget estimativ (euro) 500.000 
 • Introducerea în circuitul turistic a turnurilor de apă, după renovare și amenajarea corespunzătoare a acestui obiectiv - buget estimativ (euro) 500.000 
 • Îndepărtarea cablurilor nefuncționale instalate pe clădirile din Piața Gábor Áron - buget estimativ (euro) - 200.000 
 • Realizarea unui sistem integrat de e-guvernare și ghișeu unic în cadrul administrației publice locale din municipiu - buget estimativ (euro) - 107.303,05
 • Hartă digitală a poluării aerului și poluării fonice, nivele de alarmare, plan de acțiune, bazat pe GIS, cu senzori - buget estimativ (euro) - 500.000”.

Mai sunt șase proiecte pe o listă de rezervă, cu buget estimativ de 13 milioane de euro, printre care cele trei cu bugetele cele mai mari sunt:

 • „Reabilitarea Casei de Cultură - construită în 1902, restructurată în anii ’60, în stil comunist (capacitate 340 de locuri) - buget estimativ (euro) - 1.200.000
 • Modernizarea străzilor Fabricii, 1 Decembrie 1918 și Ady Endre – drum național DN11 și DN11B, aflate în administrarea Municipiului Tg. Secuiesc) - buget estimativ (euro) - 5.000.000
 • Achiziţia de staţii de reîncărcare a vehiculelor electrice - buget estimativ (euro) - 1.000.000”.

Lista completă este disponibilă pe https://documents.worldbank.org/en/publication/documents-reports.

„Majoritatea proiectelor vor fi implementate, nu știu când, dar sper cât mai repede. Ideea e că avem o strategie foarte bine pusă la punct, făcută de experți renumiți internațional, ceea ce ne-a ajutat foarte mult”, a declarat, pentru CovasnaMedia.ro și Observatorul de Covasna, viceprimarul Szilveszter Szabolcs.

Banca Mondială a aniversat recent, pe 7 noiembrie a.c., 30 de ani de existență în România. La gala organizată cu această ocazie, a fost invitată și primăria municipiului Târgu Secuiesc, din partea căreia a participat viceprimarul Szilveszter Szabolcs.

„Municipiul Târgu Secuiesc a primit invitația la gala de aniversare a 30 de ani de activitate a Băncii Mondiale în România. Orașul nostru a fost singurul dintre municipiile din regiune care a avut onoarea de a fi considerat ca o referință în elaborarea propriei strategii de dezvoltare urbană și a strategiei de dezvoltare a orașelor durabile din România. A fost o onoare pentru noi să participăm și să discutăm despre noi oportunități de parteneriat pe teme care acoperă activitățile Băncii Mondiale. Nu va depinde de orașul nostru să mergem mai departe!

În link-ul următor puteți găsi documentele strategice elaborate în cooperare cu Banca Mondială despre municipiul Târgu Secuiesc: https://tinyurl.com/36thw96t, au transmis reprezentanții primăriei, pe Facebook.

„Nu pot să spun mai mult decât că a fost o deosebită onoare să fim invitați și vom încerca să lucrăm în și mai multe proiecte în viitor”, a spus redacției noastre viceprimarul Szilveszter Szabolcs.

Prezent la eveniment, premierul Nicolae Ciucă a menționat că, în cei 30 de ani de parteneriat, Banca Mondială a dezvoltat în ţara noastră 73 de proiecte, în valoare de 13,42 miliarde de dolari, citează Agerpres.

Sursa foto: Facebook/Kézdivásárhely Önkormányzata/Primăria Târgu Secuiesc

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.