SJU Sfântu Gheorghe: deșeurile medicale ale farmaciilor nu sunt preluate de unitate
Reprezentanții Spitalul Județean de Urgență „Dr. Fogolyán Kristóf” din Sfântu Gheorghe atrag atenția că instituția nu poate prelua și elimina deșeurile medicale provenite de la farmacii sau furnizori de servicii medicale și fac apel la respectarea regulilor privind predarea medicamentelor expirate.
Conducerea unității medicale semnalează că personalul se confruntă frecvent cu situații în care la punctul de colectare ajung produse care nu intră în categoria medicamentelor ce pot fi predate de populație.
„Atragem atenția farmaciilor și furnizorilor de servicii medicale să NU aducă medicamente expirate, dispozitive medicale sau orice alte tipuri de deșeuri medicale în cadrul instituției noastre. Eliminarea și distrugerea acestora nu intră în atribuțiile noastre!
Colegele și colegii noștri nu au capacitatea de a sorta medicamentele din gunoi. Dacă aveți nelămuriri cu privire la locul unde trebuie depozitate anumite produse sau nu sunteți siguri ce tip de medicamente pot fi predate, vă rugăm să solicitați sprijinul personalului nostru.
Aceștia vă vor oferi cu plăcere toate informațiile necesare”, transmit reprezentanții SJU Sfântu Gheorghe.
Programul de predare a medicamentelor expirate rămâne neschimbat și se desfășoară de luni până vineri, în intervalul orar 08:00–17:00.
Sursa foto: Spitalul Județean de Urgență „Dr. Fogolyán Kristóf” Sfântu Gheorghe/Facebook