ACTUALITATE 3 aprilie 2015

Simona Halep, învinsă de Serena Williams în semifinale la Miami

de Covasna Media | 508 vizualizări

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a ratat calificarea în finala turneului de categorie Premier Mandatory Miami Open, după ce a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5, de numărul 1 mondial, americanca Serena Williams, în semifinalele competiţiei.

Chiar dacă a pierdut calificarea în finală, Simona Halep n-a dezamăgit în partida împotriva americancei. Românca declarase că nu are nimic de pierdut în meciul cu numărul 1 mondial și era încrezătoare că poate reedita meciul de anul trecut de la Singapore, când a învins-o pe Serena Williams. Nu s-a întâmplat așa, dar i-a făcut față cu brio.

Meciul a durat două ore şi opt minute, iar Williams, de şapte ori campioană la Miami Open şi câştigătoarea ultimelor două ediţii, a obţinut a cincea victorie din şase partide jucate cu Halep.

Putini sunt cei care au laudat-o pe Simona Halepasa cum Serena Williams a facut-o dupa meciul din semifinalele turneului de la Miami, pe care americanca l-a castigat dupa doua ore de mare lupta.

Ocupanta locului unu in clasamentul WTA s-a declarat fanul sportivei noastre si a spus ca "iubeste" s-o vada evoluand.

"Jocul Simonei a fost grozav. Joaca atat de bine si este atat de placut s-o vad evoluand astfel. Este atat de tanara si sincer iubesc sa ma uit la jocul sau. De fapt, sunt fanul Simonei Halep. Chiar imi place atitudinea sa de pe teren. Imi place cum se agata de orice, cum se lupta! Imi place cum joaca! Este placut de vazut si e ceva diferit. Este un stil cu totul nou si placut", a declarat Serena Williams.

Sportiva noastra a intors complimentele facute de Serena Williams si a avut un discurs laudativ la adresa numarului unu WTA.

"Serena Williams este numarul unu de foarte mult timp. Am invatat multe lucruri de la ea. Cand a castigat un Grand Slam eu eram copil si-mi placea s-o urmaresc, sa vad cum joaca, cum lupta pana la final. Este inca numarul unu mondial si castiga titluri, iar asta e incredibil. Ii respect cariera si persoana", a declarat Simona Halep.

Prezenţa în penultimul act este recompensată la Miami Open cu un premiu de 220.230 de dolari şi 390 de puncte WTA.

Simona Halep îşi consolidează locul 3 WTA după acest turneu. Ea se va apropia de la 1.089 de puncte la 319 puncte de rusoiaca Maria Şarapova, clasată pe locul 2 şi eliminată în manşa secundă a competiţiei din Florida.

În cealaltă semifinală a turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, Carla Suarez Navarro (Spania), locul 12 WTA, a învins-o cu scorul de 6-3, 6-3 pe Andrea Petkovic (Germania), locul 10 WTA.

Finala dintre Serena Williams şi Carla Suarez Navarro va avea loc sâmbătă.