ACTUALITATE Acum 6 ore, 27 minute

Sfântu Gheorghe: Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți aduce 103 oferte de angajare

de Daniela Luca | 227 vizualizări

Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă Covasna organizează, vineri, 10 octombrie 2025, tradiționala Bursă a Locurilor de Muncă pentru Absolvenți, la Complexul Golgota din Sfântu Gheorghe (str. Andrei Șaguna nr. 7). Evenimentul va începe la ora 10:00 și își propune, ca în fiecare an, să aducă față în față tinerii aflați la început de drum și angajatorii locali. La această ediție sunt disponibile 103 locuri de muncă.

Deși 550 de agenți economici au fost contactați, doar 19 dintre aceștia și-au confirmat prezența, transmit reprezentanții AJOFM Covasna.

În total, sunt disponibile 103 locuri de muncă, răspândite în domenii variate, de la agricultură și construcții, până la comerț, servicii hoteliere și telecomunicații.

„Locurile de muncă oferite sunt în ocupațiile/meseriile: administrator societate comercială, agent de securitate, agent vânzări, contabil, electrician, fermier în horticultură, funcționar economic, inginer automatist, instalator instalații tehnico-sanitare și de gaze, manipulant mărfuri, muncitor necalificat, operator la fabricarea produselor congelate de patiserie și panificație, operator rețele de telecomunicații, ospătar (chelner), patiser, programator, recepționer de hotel, revizor gestiune, strungar universal, sudor, tâmplar universal, zidar pietrar”, se arată în comunicat.

Doar 5 posturi sunt destinate celor cu studii superioare, iar 6 locuri sunt rezervate persoanelor cu dizabilități.

Organizatorii spun că bursa rămâne o oportunitate valoroasă de interacțiune directă între angajatori și persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, nu doar absolvenți, ci și cei care doresc o schimbare profesională.

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.