ACTUALITATE 20 mai 2020

(Update) Șefia IPJ Covasna, pasată din nou

de Iulia Drăghici - Taraș | 1289 vizualizări

Inspectoratul de Poliție Județean Covasna are, începând de joi, 14 mai, un nou șef. Este vorba despre comisarul – șef de poliție Lucian Trăistaru, împuternicit pe noua funcție prin ordin al Ministrului Afacerilor Interne, informează IPJ Covasna. 

„Începând cu data de 14 mai 2020, prin ordin al Ministrului Afacerilor Interne, domnul comisar șef de poliție Lucian Trăistaru a fost împuternicit să îndeplinească atribuțiile funcției de inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean Covasna.

Vineri, în cadrul unei ședințe la care au participat reprezentanți oficiali ai Inspectoratului General al Poliției Române, domnul comisar șef de poliție Lucian Trăistaru a preluat conducerea Inspectoratului de Poliție Județean Covasna.

Domnul Trăistaru a deținut funcția de Şef birou al Biroului de Analiză a Informaţiilor Covasna, din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române – Unitatea Centrala de Analiză a Informațiilor - Unitatea Teritorială de Analiză a Informaţiilor Braşov”, arată o informare de presă transmisă marți de IPJ Covasna. 

Lucian Trăistaru preia funcția de inspector șef al IPJ Covasna de la Tudorel Pieleanu, comisarul-șef numit pe această funcție în 23 ianuarie a.c.. 

Este foarte probabil ca noua numire să aibă la bază expirarea numirii pe șase luni a comisarului – șef Pieleanu, venit în județul Covasna din Argeș, chiar dacă puțin înainte de termen. Totuși, informația nu este confirmată de IPJ Covasna, care, până la acest moment, nu a răspuns solicitării Observatorul de Covasna, de a explica și de ce s-a făcut această nouă schimbare în fruntea poliției covăsnene, nu doar de a relata că a avut loc – și asta la câteva zile bune după numire. 

Mai mulți șefi decât ani

De menționat este că la rândul lui, Tudorel Pieleanu a preluat postul de la comisarul-șef Marius Daniel Ivașcu. Și el a fost numit prin împuternicire timp de șase luni, din august 2019, dar a mai ocupat aceeași funcție timp de câteva luni în 2017. 

Numirea lui Marius Daniel Ivașcu a venit la puțin peste un an de la ocuparea funcției prin concurs de comisarul-șef de poliție Liviu Pampu-Romanescu, care între timp a fost transferat pe un post superior în cadrul IGPR, lăsând astfel postul liber pentru împuterniciri din șase în șase luni. 

În timpul șefiei comisarului-șef Marius Daniel Ivașcu, întors între timp pe postul de adjunct al șefului Inspectoratului, a izbucnit un scandal național, în care șefii din IPJ Covasna erau acuzați de abuzuri, controale cu dedicație, dosare penale, măsluirea de concursuri, numiri ilegale pe funcții de conducere. Nici până astăzi nu s-a lămurit dacă acuzațiile erau reale sau nu. 

De-a lungul timpului s-a dovedit că scaunul de inspector-șef al IPJ Covasna nu prea are „lipici” la mai-marii poliției numiți în această funcție, atât de importantă în județ. În ultimii ani, la conducerea IPJ s-au perindat mai mulți șefi: Silviu Stoenescu (martie 2016 – februarie 2017), Marius Daniel Ivașcu (februarie – aprilie 2017), Eugen Palade (aprilie 2017 – noiembrie 2018), Liviu Pampu-Romanescu (noiembrie 2018 – august 2019), urmat de cei trei amintiți anterior. 

În ceea ce privește actualul șef numit, acesta a mai ocupat funcții în cadrul IPJ Covasna de-a lungul carierei. 

În continuare, CV-ul publicat pe site-ul IPJ Covasna: 

Experiența profesională 

  • 14 Mai 2020 - prezent - Împuternicit Șef al Inspectoratului de Poliție Județean Covasna;
  • Februarie 2018 –  Mai 2020 – Şef birou al Biroului de Analiză a Informaţiilor Covasna, din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române – Unitatea Centrala de Analiză a Informațiilor - Unitatea Teritorială de Analiză a Informaţiilor Braşov ;
  • Februarie 2006 - Februarie 2018 – Analist / coordonator / împuternicit şef birou/analist al Unităţii Teritoriale de Analiză a Informaţiilor Covasna, în prezent Unitatea Teritorială de Analiză a Informaţiilor Braşov - Biroul de Analiză a Informaţiilor Covasna;
  • Aprilie 2003 – Februarie 2006 – Ofiţer în cadrul Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Covasna;
  • August 2001 - aprilie 2003 – Ofiţer  în cadrul Biroului de Combatere a Criminalităţii Economico-Financiare Covasna;

Studii

  • 2016 - curs CEPOL cu tema „Intelligence Led Policing related to Common Security and Defence Policy (CSDP)” - Colegiul de Poliție Tampere, Finlanda;
  • 2014 - curs CEPOL cu tema „Train the trainers - CPCC” – Spanish National Police Force -Training Division, Madrid, Spania; 
  • 2014 - curs CEPOL cu tema „AWARENESS ON SECURITY SECTOR REFORM” - COESPU (Center of Excellence for Stability Police Units), Vicenza, Italia;
  • 2013 - curs CEPOL cu tema „ECIM/NCIM – European/National Criminal Intelligence Model and Intelligence-Led Policing” - Şcoala de Gardă din Queluz – Portugalia;
  • 2012 - Curs Marshall „Program in Advanced Security Studies - PASS 12-05” - Centrul de Studii George C. Marshall – Germania;
  • 2008 - Analiza strategică şi pregătirea trainerilor - IGPR – UCAI / BUNDESKRIMINALAMT;
  • 2007 - Analiza strategică şi pregătirea trainerilor - IGPR – UCAI / General Prosecutor’s Office of Spain; 
  • 2002 - 2003 - Cursuri postuniversitare de perfecţionare în specializarea drept penal - Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca;
  • 1997-2001 - Academia de Poliţie  „A.I.Cuza” - arma Poliţie – profil Ştiinţe Juridice, specializarea Drept;
  • 1997-1997 - Curs Post liceal - Liceul Teoretic „A.I.Cuza” Alexandria; 
  • 1990-1997 - Liceul Economico-Administrativ si de Servicii din mun. Râmnicu Vâlcea, jud. Vâlcea. 

Iulia Drăghici - Taraș

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.