ACTUALITATE 5 septembrie 2016

Premiere în rândul învingătorilor de la Trofeul Teliu

de Iulia Drăghici - Taraș | 775 vizualizări

Trofeul Teliu, a șasea etapă a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă, a fost cucerit de Lyuben Kamenov (Mitsubishi Lancer Evo VIII), campionul Bulgariei, aflat chiar la prima participare pe acest traseu. Podiumul a fost completat de Andrei Dumitrescu (Tatuus), pilotul singurului monopost din concurs, pe locul II, iar treapta finală a fost ocupată de Lucian Răduţ (Mitsubishi Lancer Evo VIII).

„A fost pentru a treia oară când Lyuben Kamenov a luat startul într-o etapă din campionatul românesc de viteză în coastă. El a mai urcat pe podium anul trecut la Rânca şi a obţinut un loc 4 în Marele Premiu al Oraşului Braşov din acest sezon. Trofeul Teliu reprezintă prima sa victorie din România iar faptul că nu a mai „alergat” pe acest traseu până acum nu a fost o problemă pentru el. Mai mult, Kamenov a fost foarte aproape să bată recordul din 2013 deţinut de Lucien Hora, fiind mai lent decât acesta cu doar 0.065 secunde”, arată un comunicat de presă.

Locul 2 a fost de asemenea o premieră, Andrei Dumitrescu reuşind primul său podium din acest an.

Potrivit aceleiaşi surse, şi grupa N a avut parte de o desfăşurare spectaculoasă. „Deşi fusese mai rapid cu aproape 2 secunde decât Alexandru Mitroi (Mitsubishi Lancer Evo X) în prima manşă de concurs, Călin Maniţiu (Subaru Impreza) a ieşit în decor pe ultima urcare. Este primul său abandon din acest sezon, după o evoluţie foarte bună, cu clasări pe locul 2 în primele două etape urmate de trei victorii consecutive. Victoria grupei N i-a revenit lui Alexandru Mitroi care a revenit pe prima treaptă a clasamentului. El a fost însoţit pe podium de Ion Nicolae (Mitsubishi Lancer Evo VIII) şi Cosmin Salistean (Mitsubishi Lancer Evo VI). Pentru a doua oară în acest sezon, Laurenţiu Ene (Honda Civic Type R) a câştigat categoria maşinilor cu 2 roţi motrice (sub 3500cc), devansându-l pe Andrei Şerban (Skoda Fabia). Duelul celor doi a fost unul palpitant, Ene reuşind o evoluţie foarte bună mai ales în manşa secundă de concurs”, arată comunicatul de presă.

La categoria istoricelor, Cătălin Cedric Ghigea (Alfa Romeo Alfetta GTV) a fost câştigător, fapt care i-a mărit avansul în fruntea clasamentului. „Ghigea a fost foarte aproape de a abandona înainte de ziua finală din cauza problemelor la cutia de viteze însă a reuşit să revină în concurs datorită eforturilor depuse de echipa să tehnică. Cel de-al doilea rezultat i-a revenit lui Costin Ganescu (Fiat X1/9), iar cel de-al treilea lui Dorin Alexandrescu (Volkswagen Golf GTI)”, informează organizatorii.