ACTUALITATE 7 martie 2016

Karate: 4 medalii de aur pentru sportivii covăsneni

de Sever Ioan Miu | 1750 vizualizări

La campionatul național de karate organizat în acest weekend la Târgu Secuiesc de clubul Mikado din orașul Covasna, tinerii sportivi ai clubului au luat 4 medalii de aur. Irimia Ioan Eusebiu, la categoria băieți 10-11 ani, a luat o medalie de aur la kata indiviual și una la kumite wkf, precum și un argint la kumite shobu ippon. Farkas Anita a luat aur la kata individual fete 10-11 ani. Aur a luat și Jenei Csongor, la categoria 14-15 ani, la kumite shobu ippon. Csongor a obținut și două medalii de argint, la kata individual și la kumite wkf. Totodată, Kiss Balász, la 12-13 ani, a obținut două medalii de bronz la kumite wks și la kata. La clasamentul pe echipe, tinerii sportivi ai Mikado au obținut locul 12 din 22, competitorii fiind foarte puternici, potrivit antrenorului Bibo-Szurkos Ferenc.

Teme articol: karate Covasna medalii Mikado