ACTUALITATE 11 aprilie 2016

Ede Molnár din Sfântu Gheorghe, campion naţional de mountain-bike

de Iulia Drăghici - Taraș | 1060 vizualizări

Ciclistul Ede Molnár din Sfântu Gheorghe, membru al echipei BikeXpert Racing Team, a obţinut locul I la Campionatul Național de Mountain-bike Cross-country Eliminator (XCE), desfăşurat în 9 aprilie la Avrig, în judeţul Sibiu.

„În copilărie admiram concursurile eliminatorii XCE. Curbele ascuțite, obstacolele. Acest titlu de campion național reprezintă pentru mine o recunoștință, dar și rezultatul unei pregătiri pentru care le mulțumesc celor care m-au susținut, echipei mele, și persoanelor foarte importante care au încredere în mine”, ne-a declarat campionul naţional Ede Molnár.

MTB XCE 2016 este o probă spectaculoasă și relativ nouă în mountain biking, după cum o definesc experţii de la FreeRider. „Cross Country Eliminator este o probă relativ nouă, fiind introdusă în circuit în anul 2010. Așa cum o spune și denumirea, este vorba despre un traseu similar unuia de Cross Country, în cadrul căruia doi rideri merg în etapa următoare, iar alți doi sunt eliminați. La fel ca la 4Cross spre exemplu, se pleacă în formație de câte 4 la start, iar traseul nu are mai mult de 1.000 de metri lungime. Cu toate acestea, include urcări, coborâri, porțiuni tehnice și porțiuni de plat. Cursa de astăzi de la Avrig a respectat formatul și a fost una disputată care a reușit să ne țină cu sufletul la gură, atât pe noi cât și pe cei prezenți pentru a-și susține favoriții”, scriu editorii de la FreeRider.ro, care completează: „Ediția de anul acesta a fost rezervată exclusiv elitelor, prin urmare numărul participanților a fost restrâns”.

După MTB XCE 2016 de sâmbătă, Ede Molnár a participat şi la cursa elitelor din ciclism, Avrig Mountain Bike Race, prima etapă din Triada MTB 2016, care a avut loc duminică pe dealurile din jurul orașului Avrig. Tânărul covăsnean a ocupat un onorabil loc 7.

La Avrig Mountain Bike Race traseul măsoară 45 km și are o diferență de nivel de 950m. În cea mai mare parte gradul de dificultate este unul mediu, dar există și câteva zone cu dificultate ridicată care i-au pus la încercare pe cei peste 200 de participanți care au fost prezenți la start.

La sfârşitul lunii martie, Ede Molnár a câștigat şi Urban Trail XCC, cursă ce a avut loc pe un teren viran din incinta Romexpo, pe un traseu variat, plin de obstacole, schimbări de direcție, denivelări de teren, trambuline, contra-pante, saci de nisip sau paleți.