SPORT 30 iulie 2019

Universitatea Craiova și Viitorul, maximum de puncte după trei etape

de Covasna Media | 784 vizualizări

Runda a treia a Ligii I la fotbal a continuat, după meciul Gaz Metan Mediaș – Sepsi OSK Sf. Gheorghe, 1-1, cu partida dintre campioana en-titre CFR Cluj și lanterna roșie Dinamo București. Feroviarii ardeleni s-au impus cu 1-0 printr-un gol marcat de Omrani, în minutul 82, dintr-un penalty îndelung contestat de oaspeți. Pe banca tehnică a dinamoviștilor nu a stat Eugen Neagoe, fostul tehnician de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe suferind un infarct la meciul de etapa trecută. CFR a folosit o garnitură de rezerve, doar portarul Arlauskis rezistând de la meciul din Liga Campionilor cu israelienii de la Maccabi Tel Aviv. După aceea, pe parcurs, au intrat de pe banca de rezerve câteva nume grele, precum Omrani, care a ajuns la cinci goluri în toate competițiile, în debutul de sezon. Într-un alt meci, foarte disputat, Viitorul Constanța s-a impus cu 3-2 în fața celor de la AFC Hermannstadt, după ce la pauză scorul era egal, 0-0.

Universitatea Craiova a învins greu pe Chindia Târgoviște, cu 1-0, printr-un gol marcat cu capul de Roman.

Aseară, după închiderea ediției, s-a disputat și ultimul meci al etapei, FCSB – FC Botoșani, la Pitești.