SPORT 20 noiembrie 2013

Un nou sezon pentru amatorii de baschet din judeţul Covasna

de Covasna Media | 658 vizualizări

Vinerea trecută, în Sala de Sport a Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe s-a dat startul celei de-a VIII-a ediţii a Campionatului Judeţean de Baschet Amator. La startul acestei ediţii, organizată de Asociaţiile Equites şi Sepsi ISE, s-au înscris 13 echipe, dintre acestea 10 formaţii cu tradiţie în campionat: Da Bomb (campionana din sezonul trecut), Bad Boys (vicecampioana din sezonul trecut), Sepsi ISE (Locul III în sezonul trecut), Muzeul Naţional al Carpaţilor Răsăriteni (MNCR, Locul IV în ediţia precedentă), Bálványos, Drink Team, Rozsdás Csont, Galactica Braşov (club sportiv), Suhanó Múmiák şi Kasete, precum şi 3 echipe aflate la debut: S.G. Stars, Szakik şi North-Zsola.

MNCR – Kasete

De la ora 19.30 s-a disputat meciul dintre echipele Kasete (Sfântu Gheorghe) şi echipa Muzeului Naţional al Carpaţilor Răsăriteni din Sfântu Gheorghe (MNCR).

Partida a fost arbitrată în teren de Bernád Levente şi Tontsch Szilárd, masa oficială fiind asigurată de Sylvester Zoltán şi Boér Ádám.

Componenţa echipelor a fost următoarea:

MNCR: Andrei Chiricescu, Andrea Chiricescu, Năstăsescu, Murea, Ola, Moldovan, Neagoe, Soare, Vlad Adrian, Ursăciuc şi Buzea;

Kasete: Stoenescu, Barabas, Farkas, Petrilă, Kristaly, Vezetiu şi Pozna.

Primele două sferturi ale partidei au fost echilibrate, ambele echipe au jucat preventiv şi scorul înregistrat a fost de 24-17 pentru echipa MNCR. După pauză, în sfertul al treilea MNCR a făcut un joc bun în faza defensivă, a recuperat mingea de cele mai multe ori şi a reuşit să menţină avantajul pe tabela de marcaj – scor 36-26. Sfertul al patrulea al partidei a început foarte bine pentru MNCR, care a dominat tactic, tehnic şi fizic echipa Kasete. Prin jocul defensiv foarte bun, precum şi prin contraatacurile rapide ale lui Andrei Chiricescu şi Ola, echipa a reuşit să puncteze mai mult şi s-a distanţat pe tabela de marcaj, scorul înregistrat la finalul partidei fiind de 50 – 35 în favoarea MNCR.

Felicitări echipei şi multă baftă în etapa viitoare!

Celelalte rezultate din cadrul primei etape:

• SG Stars 52 – 22 Galactica
  • Da Bomb 50 – 40 Szakik
  • Bad Boys 46 – 31 North-Zsola
  • Sepsi ISE 69 – 20 Rozsdás Csont

Etapa viitoare se desfăşoară vineri, tot în Sala de Sport a Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe. De la ora 20:45 este programată partida dintre echipele M.N.C.R. – North-Zsola.

Coordonatori echipă MNCR: Andrea Chiricescu şi Dan Buzea