SPORT 2 iulie 2018

Ultimele 10 Baloane de Aur trimise acasă din Rusia

de Covasna Media | 656 vizualizări

Franța s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, după un meci nebun contra Argentinei, pe care l-a câștigat cu scorul de 4-3. Sud-americanii au fost foarte aproape de a reuși golul egalizator, în prelungiri, după ce tot după minutul 90 reduseseră din handicap. Golul fundașului dreapta Mercado a fost unul involuntar, mingea fiind deviată de autor după un șut al lui Messi.

Cele 12 minute din intervalul 57-68, în care cocoșii galici au înscris de trei ori consecutiv, au fost determinate pentru soarta calificării.

Caseta tehnică:

Cupa Mondială FIFA 2018, optimi de finală

Franţa - Argentina 4-3 (1-1)

Au marcat: Antoine Griezmann (13 - penalty), Benjamin Pavard (57), Kylian Mbappe (64, 68), respectiv Angel Di Maria (41), Gabriel Mercado (48), Sergio Aguero (90+3).

Kazan, Kazan Arena: 42.873 spectatori

Au evoluat echipele:

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 2. Benjamin Pavard, 4. Raphael Varane, 5. Samuel Umtiti, 21. Lucas Hernandez - 13. Ngolo Kante, 6. Paul Pogba - 10. Kylian Mbappe (20. Florian Thauvin, 89), 7. Antoine Griezmann (18. Nabil Fekir, 83), 14. Blaise Matuidi (12. Corentin Tolisso, 75) - 9. Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.

Rezerve neutilizate: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola - 19. Djibril Sidibe, 3. Presnel Kimpembe, 17. Adil Rami, 22. Benjamin Mendy, 15. Steven Nzonzi, 8. Thomas Lemar, 11. Ousmane Dembele.

Argentina: 12. Franco Armani - 2. Gabriel Mercado, 17. Nicolas Otamendi, 16. Marcos Rojo (6. Federico Fazio, 46), 3. Nicolas Tagliafico - 15. Enzo Perez (19. Sergio Aguero, 66), 14. Javier Mascherano, 7. Ever Banega - 22. Cristian Pavon (13. Maximiliano Meza, 75), 10. Lionel Messi (căpitan), 11. Angel Di Maria. Selecţioner: Jorge Sampaoli.

Rezerve neutilizate: 1. Nahuel Guzman, 23. Wilfredo Caballero - 4. Cristian Ansaldi, 5. Lucas Biglia, 18. Eduardo Salvio, 20. Giovani Lo Celso, 8. Marcos Acuna, 21. Paulo Dybala, 9. Gonzalo Higuain.

Arbitru: Alireza Faghani; arbitri asistenţi: Reza Sokhandan, Mohammadreza Mansouri (toţi din Iran); arbitru de rezervă: Julio Bascunan (Chile); arbitru asistent de rezervă: Christian Schiemann (Chile)

Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Pawel Gil (Polonia), Paolo Valeri (Italia)

Cartonaşe galbene: Rojo (11), Tagliafico (19), Mascherano (43), Di Maria (49), Banega (49), Matuidi (72), Pavard (73), Otamendi (90+3), Giroud (90+3).

În celălalt duel dintre Europa și America de Sud, Uruguay a trimis acasă campioana europeană Portugalia, după victoria cu 2-1. El Matador Edinson Cavani a marcat o dublă. El a deschis scorul în minutul 7, apoi în minutul 62 a marcat superb de la marginea careului mare. Fundașul lusitan Pepe egalase în minutul 56, cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Cristiano Ronaldo, în ciuda faptului că a fost șters în meciul de la Soci, a avut o intervenție de real fair-play, când l-a ajutat pe Cavani, accidentat, să părăsească terenul de joc.

Cheia disputei a fost cuplul de fundași centrali uruguayeni, Gimenez-Godin, ambii legitimați la Atletico Madrid, care l-au anihilat complet pe Cristiano Ronaldo, cel care joacă la concitadina Real.

ECHIPELE DE START:

Uruguay: 1. Fernando Muslera - 22. Martin Caceres, 2. Jose Gimenez, 3. Diego Godin (căpitan), 17. Diego Laxalt - 8. Nahitan Nandez, 15. Matias Vecino, 14. Lucas Torreira, 6. Rodrigo Bentancur, - 9. Luis Suarez, 21. Edinson Cavani Selecţioner: Oscar Washington Tabarez

Rezerve: 12. Martin Campana, 23. Martin Silva - 4. Guillermo Varela, 19. Sebastian Coates, 13. Gaston Da Silva, 16. Maximiliano Pereira, 5. Carlos Sanchez, 7. Cristian Rodriguez, 10. Giorgian De Arrascaeta, 18. Maximiliano Gomez, 11. Cristhian Stuani, 20. Jonathan Urretaviscaya.

Portugalia: 1. Rui Patricio - 15. Ricardo Pereira, 3. Pepe, 6. Jose Fonte, 5. Raphael Guerreiro - 11. Bernardo Silva, 14. William Carvalho, 23. Adrien Silva, 10. Joao Mario - 17. Goncalo Guedes, 7. Cristiano Ronaldo (căpitan)  Selecţioner: Fernando Santos.

Rezerve: 12. Anthony Lopes, 22. Beto - 21. Cedric Soares, 2. Bruno Alves, 13. Ruben Dias, 19. Mario Rui, 4. Manuel Fernandes, 16. Bruno Fernandes, 20. Ricardo Quaresma, 8. Joao Moutinho, 18. Gelson Martins, 9. Andre Silva.

Arbitru: Cesar Ramos; Arbitri asistenţi: Marvin Torrentera, Miguel Hernandez (toţi din Mexic); Arbitru de rezervă: Jair Marrufo (SUA); Arbitru asistent de rezervă: Corey Rockwell (SUA)

Arbitru video: Mark Geiger (SUA); Arbitri asistenţi video: Joe Fletcher (Canada), Bastian Dankert (Germania), Danny Makkelie (Olanda)

Așadar, ultimele 10 baloane de Aur ale lumii, Ronaldo și Messi, pleacă acasă după optimile de finală, la Campionatul Mondial din Rusia.

Doi jucători care sunt colegi la Paris Saint-Germain, în Franța, Mbappe respectiv Cavani, au fost decisivi și au contribuit substanțial la calificarea echipelor naționale din care fac parte.

Uruguay și Franța se vor întâlni, pe 5 iulie, în primul sfert de finală al Campionatului Mondial.