SPORT 29 august 2014

Steaua şi Astra Giurgiu şi-au aflat adversarele în grupele Europa League

de Covasna Media | 58 vizualizări

Astăzi a avut loc tragerea la sorţi pentru grupele Europa League, unde România este reprezentată de Steaua Bucureşti şi Astra Giurgiu.

Campioana României, Steaua Bucureşti, care a fost eliminată din Liga Campionilor de Ludogoreţ Razgrad în urma loviturilor de departajare, a fost repartizată în grupa J, alături de Dinamo Kiev (Ucraina), Rio Ave (Portugalia) şi Aalborg (Danemarca). Steaua a făcut parte din urna a doua valorică la această tragere la sorţi.

De partea cealaltă, Astra Giurgiu s-a calificat în grupele Europa League după ce a eliminat Olympique Lyon graţie golurilor înscrise în deplasare şi a fost repartizată în ultima urnă valorică, fiind debutantă în această competiţie. Astra va întâlni în grupa D formaţiile Salzburg (Austria), Celtic Glasgow (Scoţia) şi Dinamo Zagreb (Croaţia), echipă care a eliminat Petrolul Ploieşti în play-off.

Partidele din grupele Europa League se vor juca în sistem tur-retur, fiind programate pe 18 septembrie, 2 şi 23 octombrie, 6 şi 27 noiembrie şi 11 decembrie.

Componenţa grupelor: 

Grupa A

  1. Villarreal(ESP)
  2. Mönchengladbach(GER)
  3. Zürich(SUI)
  4. Apollon(CYP)

 

Grupa B

  1. København(DEN)
  2. Club Brugge(BEL)
  3. Torino(ITA)
  4. HJK(FIN)

 

Grupa C

  1. Tottenham(ENG)
  2. Beşiktaş(TUR)
  3. Partizan(SRB)
  4. Asteras(GRE)

 

Grupa D

  • Salzburg(AUT)
  • Celtic(SCO)
  • Dinamo Zagreb(CRO)
  • Astra(ROU)

 

Grupa E

  1. PSV(NED)
  2. Panathinaikos(GRE)
  3. Estoril(POR)
  4. Dinamo Moskva(RUS)

 

Grupa F

  1. Internazionale(ITA)
  2. Dnipro(UKR)
  3. St-Étienne(FRA)
  4. Qarabağ(AZE)

 

Grupa G

  1. Sevilla(ESP)
  2. Standard Liège(BEL)
  3. Feyenoord(NED)
  4. Rijeka(CRO)

 

Grupa H

  1. Lille(FRA)
  2. Wolfsburg(GER)
  3. Everton(ENG)
  4. Krasnodar(RUS)

 

Grupa I

  1. Napoli(ITA)
  2. Sparta Praha(CZE)
  3. Young Boys(SUI)
  4. Slovan Bratislava(SVK)

 

Grupa J

  1. Dynamo Kyiv(UKR)
  2. Steaua(ROU)
  3. Rio Ave(POR)
  4. Aalborg(DEN)

 

Grupa K

  1. Fiorentina(ITA)
  2. PAOK(GRE)
  3. Guingamp(FRA)
  4. Dinamo Minsk(BLR)

 

Grupa L

  1. Metalist(UKR)
  2. Trabzonspor(TUR)
  3. Legia(POL)
  4. Lokeren(BEL)

 

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.