SPORT 14 octombrie 2019

România, victorie chinuită în Insulele Feroe

de Covasna Media | 910 vizualizări

Echipa națională de fotbal a României continuă  drumul spre Campionatul European din 2020 cu o victorie obținută în fața celor din Insulele Feroe, în deplasare, pe teren sintetic, cu 3-0 (0-0). Gheața s-a spart greu, Pușcaș deschizând scorul abia în minutul 74. Apoi Mitriță și Keșeru au mai înscris de două ori și ne păstrează intacte șansele de calificare.

În grupa preliminară, România are 13 puncte, dintre care 12 obținute în meciurile cu Malta și Insulele Feroe. Urmează marți un meci foarte important, cu Norvegia, pe Arena Națională. Atunci este posibilă și doborârea unui record mondial, 30 000 de copii urmând a fi prezenți în tribune.

Observatorul de Covasna susține necondiționat echipele naționale de fotbal ale României.

Suedia a înregistrat un galop de sănătate în Malta, unde s-a impus cu 4-0, în vreme ce la Oslo, Norvegia a smuls un punct Spaniei, scor 1-1. Saul a deschis scorul pentru iberici, cu un șut din afara careului în minutul 47, iar King a egalat din penalty, în minutul 90.

Astfel, Spania a ratat calificarea matematică la Campionatul European, posibilă în cazul unui succes între fiorduri. Astfel, ibericii trebuie să nu piardă la Stockholm, în meciul de mâine, pentru a se califica.

Grupa este, în continuare, foarte complicată, România având nevoie de două succese, cu Norvegia și Suedia, pentru a fi sigură de calificare.

Grupa F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)

26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keșerü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)

7 iunie: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keșerü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)

10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2 (Johnsen 49, 83), Malta – România 0-4 (Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1), Spania – Suedia 3-0 (Ramos 64-pen., Morata 85-pen., Oyarzabal 87)

5 septembrie: Feroe – Suedia 0-4 (Isak 12, 15, Lindelöf 23, Quaison 41), Norvegia – Malta 2-0 (Berge 34, King 45+1-pen.), România – Spania 1-2 (Andone 59 / Ramos 29-pen., Paco Alcácer 47)

8 septembrie: Spania – Feroe 4-0 (Rodrigo 13, 50, Paco Alcácer 90, 90+3), România – Malta 1-0 (Puşcaş 47), Suedia – Norvegia 1-1 (Forsberg 60 / Johansen 45)