SPORT 16 martie 2021

Sepsi-SIC se califică dramatic în sferturile EuroCup Women

de Covasna Media | 840 vizualizări

În cadrul fazei optimilor de finală ale EuroCup Women, la sala Sepsi Arena, Sepsi-SIC a trecut de Lointek Gernika Bizkaia cu rezultatul de 76-73 (26-14, 15-17, 16-10, 10-26, 9-6), după o repriză de prelungiri și astfel s-a calificat în sferturile de finală ale competiției.

Oaspetele au luat inițiativa la începtul jocului, dar Sepsi-SIC a trecut la conducere și după 4-2 pentru echipa spaniolă s-a ajuns la 20-8 pentru echipa noastră. Astfel primul sfert, fetele lui Zoran Mikes l-au terminat în avantaj, rezultat 26-14. În sfertul al doilea Gernika Bizkaia a recuperat din ecart, 17-15, și la pauză Sepsi-SIC conducea cu 41-31. Sfertul trei a revenit covăsnencelor, 16-10, dar în ultimul sfert Gernika Bizkaia a avut o adevărată revenire, 26-10 și astfel cu rezultatul de 67-67 s-a intrat în prelungiri, unde Sepsi-SIC a dovedit mai multă lucidate și a decis soarta calificării.

Cele mai eficiente marcatoare ale echipei noastre au fost Andra Simina Mandache (21 puncte), Rebekah Gardner (19 puncte) și Jovana Pasic (16 puncte), în timp ce Annnemarie Gödri-Părău a excelat la capitolul pase decisive (10), iar aceeași Rebekah Gardner în prinvința recuperărilor (8).

În sferturile de finală ale EuroCup Women, Sepsi-SIC va întâni echipa italiană  Reyer Venezia, partidă programată joi cu începere de la ora 19:00.