SPORT 9 aprilie 2024

Sepsi-SIC a ratat calificarea în finală

de Covasna Media | 1098 vizualizări

După o supremație de șapte ani în Liga Națională de Baschet Feminin, Sepsi-SIC nu își va putea apăra titlul fiind învinsă în meciul decisiv din semifinale de FCC Baschet UAV Arad, chiar la Sfântu Gheorghe.

Partida din Sala Sepsi Arena a fost decisivă pentru calificarea în finală, ambele echipe impunându-se câte o dată în disputele anterioare. Sepsi-SIC a pornit bine, și-a adjudecat primele două sferturi, astfel că la pauză conducea cu 29-22. FCC Baschet UAV Arad nu a abandonat lupta, și s-a impus la diferențe mai considerabile, atât în sfertul al treilea, cât și în ultimul sfert pentru o victorie cu rezultatul de 72-63 (8-11, 14-18, 22-16, 28-18). Principalele marcatoare pentru trupa lui Zoran Mikes au fost: Hristova (23 de puncte), Nyström (12 puncte) și Gereben (11 puncte).

În partida pentru medaliile de bronz, Sepsi-SIC o va întâlni pe CS Municipal Târgoviște. Finala și-o vor disputa CSM Csu Constanța și FCC Baschet UAV Arad.

Sursa foto: Sepsi-SIC/Facebook