SPORT 18 martie 2021

Sepsi-SIC a cedat în sferturile EuroCup Women la baschet

de Covasna Media | 1159 vizualizări

În sala Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe, Sepsi-SIC a întâlnit formația italiană Reyer Venezia, partidă din cadrul sferturilor de finală ale EuroCup Women, echipa noastră ratând calificarea în Final Four după ce a fost învinsă cu rezultatul de 78-64 (19-14, 12-14, 20-16, 27-20).

Primul sfert a fost dominat de italiencele care au luat un avantaj de 19-14. Sfertul al doilea a revenit echipei noastre, 14-12, deși la un moment dat elevele lui Zoran Mikes reușiseră să întorcă rezultatul general, și astfel la pauză Reyer Venezia conducea cu 31-28. Atât sfertul trei, cât și sfertul patru au revenit tot oaspetelor, 20-16 respectiv 27-20, și astfel acestea s-au calificat pentru următoarea fază a competiției. Pentru Sepsi-SIC cele mai multe puncte le-a marcat Rebekah Gardner (24), urmată de Annemarie Gödri-Părău și Jovana Pasic, ambele cu câte 12 reușite.

Sepsi-SIC, în ciuda acestui insucces, rămâne cu satisfacția celui mai bun parcurs la nivel de competiții continentale.