SPORT 8 iunie 2018

Secuii au pierdut semifinala Campionatului Mondial Conifa

de Covasna Media | 755 vizualizări

Echipa reprezentativă a Ținutului Secuiesc a fost învinsă cu scorul de 4-2 în semifinalele Campionatului Mondial de fotbal Conifa, în fața altei selecționate a eticilor maghiari, Karpatalya, din Rutenia Carpatică.

Oponenții au condus cu 1-0 la pauză, dar apoi, în minutul 75, Karpatalya deja se distanțase pe tabela de marcaj la 3-0. Cszismadia Csaba a marcat golul de 3-1, acesta fiind un fost internațional maghiar, născut la Tg. Mureș. Apoi, în minutul 77, Bajko Barna a redus din handicap, scorul devenind 3-2.

Eforturile de final ale secuilor pentru a restabili egalitatea nu au fost fructificate, astfel că am mai primit un gol.

În cealaltă semifinală, Ciprul de Nord a învins Padania cu 3-2. În finala mică, pe 9 iunie, formația noastră va juca împotriva italienilor de la Padania, echipă care ne-a bătut în grupa preliminară, cu 3-1.

Bajko Barna este pe locul secund în clasamentul golgeterilor Campionatului Mondial Conifa, cu un total de 5 goluri marcate până acum.