SPORT 12 octombrie 2017

Se cunosc primele echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei României

de Covasna Media | 529 vizualizări

Optimile de finală ale Cupei României la fotbal, faza județeană, au început săptămâna trecută, atunci când s-au desfășurat primele meciuri ale acestei faze competiționale.

Rezultatele înregistrate au fost următoarele:

AS Arcuș – AS Perko Sânzieni 6-3

ASC Brazii Comandău – FC Păpăuți 4-7 la penalti-uri

FC Bretcu – FC Ojdula 1-0

Remarcăm faptul că specialista Cupei, FC Păpăuți, a fost la un pas de eliminare, având nevoie de prelungiri și lovituri de departajare la Brazii Comandău. În timpul regulamentar scorul a fost egal, 2-2, după care, la finele prelungirilor, tabela de marcaj a indicat tot egalitate, însă 3-3. Loteria rusească a penalti-urilor a decis calificata mai departe, FC Păpăuți transformând patru lovituri din punctul de pedeapsă, comparativ cu una singură a gazdelor.

Ieri, după închiderea ediției tipărite, au mai avut loc următoarele partide:

CSO Baraolt – AS Harghita Aita Mare

Avântul Ilieni – SC Reci

Stăruința Zagon – Nemere Ghelnița

Alte două partide, ASF Bodoc – FC Cernat și FC Spartacus Haghig – Prima Brăduț au fost amânate pentru o dată ulterioară, deocamdată nespecificată.