SPORT 9 aprilie 2018

Prima victorie din play-out pentru Sepsi OSK

de Observatorul de Covasna | 1050 vizualizări

Sepsi OSK s-a impus în deplasare (2-0) în fața lui Juventus Bucureşti prin golurile marcate de Simonovski şi Tandia, iar trupa lui Eugen Neagoe rămâne neînvinsă în play-out.

Sepsi OSK a urcat pe locul patru, însă la egalitate de puncte cu ocupantele locurilor 5 și 6 (de baraj), după ce Gaz Metan și Poli Timișoara au terminat la egalitate.

Prima ocazie a partidei a aparţinut oaspeţilor, însă Simonovski a ratat după ce a trecut de doi adversari.

Macedoneanul s-a revanşat în repriza a doua, marcând primul său gol în Liga 1. Tot el a mai avut o ocazie, însă lovitura sa de cap a trecut pe lângă poarta Juventusului.

În prelungiri, tot Simonovski a obţinut un penalty, după ce a rămas singur cu Drăghia, portarul respingând șutul său, dar un coechipier a atins cu mâna mingea în careu.

Tandia a transformat penaltiul și Sepsi OSK s-a impus cu 2 la 0 şi rămâne singura echipă neînvinsă în play-out.