SPORT 14 decembrie 2009

Prima ediţie a Cupei de Crăciun la gimnastică

de Covasna Media | 532 vizualizări
[singlepic=715,250,250,,left]Clubul Sportiv Şcolar, alături de Liceul Teoretic Mikes Kelemen şi Şcoala de Gimnastică Liviu Botoş, au organizat la finele săptămânii trecute, prima ediţie a concursului de gimnastică artistică “Cupa de Crăciun”. Competiţia a fost deschisă fetelor şi băieţilor cu vârste cuprinse între 7 şi 15 ani, iar invitată de onoare a evenimentului a fost Andreea Roxana Acatrinei

Clubul Sportiv Şcolar, alături de Liceul Teoretic Mikes Kelemen şi Şcoala de Gimnastică Liviu Botoş, au organizat la finele săptămânii trecute, prima ediţie a concursului de gimnastică artistică “Cupa de Crăciun”. Competiţia a fost deschisă fetelor şi băieţilor cu vârste cuprinse între 7 şi 15 ani, iar invitată de onoare a evenimentului a fost Andreea Roxana Acatrinei, medaliata cu bronz a echipei României la Jocurile Olimpice de la Beijing, 2008.

În cadrul competiţiei destinate băieţilor, locul I la juniori IV echipe a fost ocupat de Clubul Sportiv Şcolar Sfântu Gheorghe- Pakuci Tamas, Molnar Egon, Blaga Botond, Szabo Lorant, Kosa Zsolt şi Kiraly Norbert. Pe locul doi s-a situat Clubul Sportiv Şcolar Braşov, iar pe cel de –al treilea Şcoala Generală nr. 2 Braşov.

În cadrul competiţiei juniori IV individual compus, pe primele locuri sau clasat Cristea Alexandru (CSS Braşov), Szabo Lorant şi Kosa Zsolt (CSS Sfântu Gheorghe), Cristea Vlad (CSS Braşov), Pakuci Tamas şi Molnar Egon (CSS Sfântu Gheorghe). La juniori III individual compus, cîştigători au fost Damian Robert, Kiraly Almos şi Zoltani Gyula, toţi trei legitimaţi la CSS Sfântu Gheorghe. Alături de sportivii din Sfântu Gheorghe, la aceste rezultate au contribuit şi antrenorii Bende Iosif, Dobolyi Gyula şi Botos Liviu.

La fete, primele locuri au fost ocupate, pe echipe, de către Palatul Elevilor din Baraolt, Şcoala de Gimnastică Liviu Botoş Sfântu Gheorghe şi Şcoala Generală Godri Ferenc din Sfântu Gheorghe.

Competiţia de individual compus lea avut câştigătoare pe Anamaria Popa, Alina Oltean, Csaszar Petra, Foldes Timea, Mureşan Iulia, Szabo Ester, Nagy Simona, Andra Benedic, Andreea Onofrei (toate de la Şcoala de Gimnastică Liviu Botoş Sfântu Gheorghe), Goal Zelma, Bratis Evelin, Balazsi Erica, Iulia Boacă, Biro Reka, Szocs Klementina, Lorincz Bernadette, Virag Orsolya, Vince Greta şi Virag Csilla ( de la Palatul Elevilor din Baraolt) şi Melania Stancu, Beatrice Nanea şi Georgiana Popa ( de la Şcoala Generală Godri Ferenc din Sfântu Gheorghe).